Opublikowano
2018-07-10 11:08
Licencja
Wolna licencja

W Puszczy Noteckiej powstaje... zamek

We wsi Stobnica (gmina Oborniki, Wielkopolska), na terenie Puszczy Noteckiej powstaje... wielki zamek. Wiadomo już, kto jest inwestorem, pojawiła się także informacja o kontroli ze strony Ministerstwa Środowiska.


Choć powstaje już od 2015 roku, dopiero w ostatnich dniach przykuła uwagę opinii publicznej, a to za sprawą użytkowników portalu Wykop.pl. Budowla powstająca w środku Puszczy Noteckiej stylizowana jest na średniowieczny zamek i sam ten fakt sprawia, że jest ona mocno nietypowa.

Wedle informacji podawanych m.in. przez portal money.pl za inwestycję odpowiada spółka D.J.T. z Poznania, która trzy lata temu uzyskała pozwolenie na budowę budynków: mieszkalnego wielorodzinnego i gospodarczego, a także obsługującej je infrastruktury technicznej. Jak stwierdził prezes spółki Dymitr Nowak, jest to zwykła inwestycja, wyróżniająca się jednak specyficzną architekturą.

Nowy „zamek” na mapie Polski ma mieć docelowo 15 kondygnacji (w tym jedną podziemną przeznaczoną na garaże) i zostać podzielony na 46 mieszkań. W budynku zamieszka 97 osób oraz dodatkowo 10 przedstawicieli obsługi. Co ciekawe, cały kompleks powstać ma na... jeziorze, a mieszkańcy będą mieli do dyspozycji własną kotłownię czy oczyszczalnie ścieków.

puszcza notecka Lasy okolic Nowołoskońca w Puszczy Noteckiej (fot. MOs810, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Problematyczny jest fakt, że teren Puszczy Noteckiej to obszar Natury 2000, tj. obszar ochrony przyrody. Kontrolę w sprawie budowy zapowiedziało już Ministerstwo Środowiska:

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka został ustanowiony w 2004 r. Znajduje się on w zachodniej części woj. wielkopolskiego.

Rozległe osady wiejskie istniały w Puszczy Białowieskiej już ponad 1500 lat temu

To, co obecnie wiemy o obecności i wpływie człowieka na Puszczę Białowieską w pradziejach i w średniowieczu, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć to zagadnienie – powiedział PAP archeolog z PAN Dariusz Krasnodębski.Czytaj dalej...

Źródła: wykop.pl, money.pl 1, money.pl 2, money.pl 3, wiadomosci.onet.pl

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Z czego się śmiano w średniowieczu - okładka Autorka: Aleksandra Niedźwiedź
Tytuł: „Z czego się śmiano w średniowieczu?”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-21-1

Stron: 120

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: fajna |

no masakra zamek w puszczy noteckiej. architektura tak słaba, że nie wiadomo jak ją nazwać. Pseudo budynek, historyzm, eklektyzm, czy coś jeszcze innego. Po prostu moloch architektoniczny.
Najlepiej poczytać tutaj
https://budynkowo.pl/zamek-w-puszczy-noteckiej/Odpowiedz


Nasi przyjaciele z Biodiversity mają nowy temat do rozmów:

http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php?t=50104

Dobrze rozumiem, że Dawid (zwany przez nich zabawnie Eliaszem) zbanował Domena za nachalne przystawianie się do jakiejś Stokrotki...? :)Odpowiedz

Gość: |

@ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Elias to wlasciciel forum a Dawid juz od dawna nie jest moderatoremOdpowiedz

Gość: TOR |

Porażające bezguścieOdpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org