W Puszczy Noteckiej powstaje... zamek

opublikowano: 2018-07-10, 09:08
wolna licencja
We wsi Stobnica (gmina Oborniki, Wielkopolska), na terenie Puszczy Noteckiej powstaje... wielki zamek. Wiadomo już, kto jest inwestorem, pojawiła się także informacja o kontroli ze strony Ministerstwa Środowiska.
reklama

Choć powstaje już od 2015 roku, dopiero w ostatnich dniach przykuła uwagę opinii publicznej, a to za sprawą użytkowników portalu Wykop.pl. Budowla powstająca w środku Puszczy Noteckiej stylizowana jest na średniowieczny zamek i sam ten fakt sprawia, że jest ona mocno nietypowa.

Wedle informacji podawanych m.in. przez portal money.pl za inwestycję odpowiada spółka D.J.T. z Poznania, która trzy lata temu uzyskała pozwolenie na budowę budynków: mieszkalnego wielorodzinnego i gospodarczego, a także obsługującej je infrastruktury technicznej. Jak stwierdził prezes spółki Dymitr Nowak, jest to zwykła inwestycja, wyróżniająca się jednak specyficzną architekturą.

Nowy „zamek” na mapie Polski ma mieć docelowo 15 kondygnacji (w tym jedną podziemną przeznaczoną na garaże) i zostać podzielony na 46 mieszkań. W budynku zamieszka 97 osób oraz dodatkowo 10 przedstawicieli obsługi. Co ciekawe, cały kompleks powstać ma na... jeziorze, a mieszkańcy będą mieli do dyspozycji własną kotłownię czy oczyszczalnie ścieków.

Lasy okolic Nowołoskońca w Puszczy Noteckiej (fot. MOs810, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Problematyczny jest fakt, że teren Puszczy Noteckiej to obszar Natury 2000, tj. obszar ochrony przyrody. Kontrolę w sprawie budowy zapowiedziało już Ministerstwo Środowiska:

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka został ustanowiony w 2004 r. Znajduje się on w zachodniej części woj. wielkopolskiego.

Źródła: wykop.pl, money.pl 1, money.pl 2, money.pl 3, wiadomosci.onet.pl

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
120
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-21-1 / 978-83-65156-68-6 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 11,90 zł.

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone