W poniedziałek nowy numer tygodnika „Ale Historia” – bezpłatnego dodatku „Gazety Wyborczej”

opublikowano: 2014-03-02, 10:24
wszelkie prawa zastrzeżone
Historia z okładki: Bunt golasów z NRD. „Opalanie się nago zabronione!” - takie tabliczki pojawiły się latem 1954 r. w nadmorskich kurortach NRD. Komunistyczne władze uznały popularny w kraju naturyzm za moralną zgniliznę i wypowiedziały mu wojnę. Ale nudyści nieoczekiwanie stawili opór.
reklama

W NUMERZE ponadto m.in.:

  • O czym milczy George Clooney? – Film „Obrońcy skarbów” George'a Clooneya, który wszedł w piątek na ekrany kin, to historia alianckich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej odzyskiwali zrabowane przez nazistów dzieła sztuki. Pomija on jednak niewygodne dla Amerykanów fakty.
  • Najsłynniejszy kamień świata – Kamień z Rosetty znaleźli żołnierze napoleońscy w Egipcie, a umieszczone na nim starożytne hieroglify odczytał Jean-François Champollion. Tak narodziła się nowa nauka - egiptologia.
  • Operacja „Gniew Boga” – W kwietniu 1973 r. izraelscy komandosi wtargnęli do bejruckich mieszkań przywódców palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień i wystrzelali ich jak kaczki, mszcząc się krwawo za mord na żydowskich sportowcach podczas olimpiady w Monachium. Dowodził przebrany za kobietę późniejszy premier Izraela
  • Masakra na defiladzie – W październiku 1962 r. podczas parady wojskowej armii państw Układu Warszawskiego w Szczecinie jeden z czołgów wjechał w tłum uczniów. Zginęło siedmioro dzieci, a 21 zostało rannych. Służba Bezpieczeństwa zatarła wszelkie ślady po tej tragedii.
  • A w cyklu słynne otrucia: Zabójcze mikstury Piastów – Jacyś wrogowie z obawy, by krzywdy ojca nie pomścił, trucizną zgładzili tak pięknie zapowiadającego się chłopca - pisał Gall Anonim o żyjącym pod koniec XI w. Mieszku, synu wygnanego z kraju Bolesława Szczodrego. Jest on pierwszą udokumentowaną ofiarą trucizny w dynastii Piastów, ale nie jedyną.
reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone