Wał Hadriana – najsłynniejsza granica Cesarstwa Rzymskiego [Video]

opublikowano: 2024-04-21 20:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do dzisiaj pozostaje najsłynniejszą granicą Cesarstwa Rzymskiego. Wpisany w 1987 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest największym rzymskim obiektem archeologicznym w Wielkiej Brytanii oraz ikoną brytyjskiej historii i kultury. O historii powstania i upadku fortyfikacji opowiada film kanału „History Hit”.
REKLAMA
Współczesne pozostałości muru. Przez wieki okoliczni mieszkańcy pozyskiwali z niego budulec do budowy domów i dróg.

Budowa wału, a w zasadzie muru, rozpoczęła się prawdopodobnie ok. 122 r. n.e. za sprawą cesarza Hadriana. Trwającą sześć lat budową zajęli się żołnierze trzech stacjonujących w Brytanii legionów i oddziały pomocnicze. Ukończona fortyfikacja osiągnęła długość 117 km, szerokość 3 m i wysokość od 5 do 6 m. Na długości całej konstrukcji, w równych odległościach rozmieszczone zostały forty, w których stacjonowały wojska pomocnicze.

Skąd pomysł na tak olbrzymią konstrukcję?

Hadrian zarzucił ekspansywną politykę swojego wojowniczego poprzednika, Trajana, na rzecz umacniania granic imperium. Najbardziej na północ wysunięta granica znajdowała się wówczas w Brytanii. Podbój wyspy rozpoczął się w 43 r. n.e. za czasów panowania cesarza Klaudiusza i zakończył się w 84 r. n.e., kiedy granice Cesarstwa sięgnęły aż po Kaledonię – obszaru dzisiejszej Szkocji leżącego na północ od rzeki Forth.

Budowa fortyfikacji oddzielającej rzymską Brytanię od „barbarzyńskiej” północy wpisuje się w defensywną politykę cesarza, ale uczeni nie są zgodni co do faktycznej roli tej konstrukcji ani tego, czy plemiona zamieszkujące Kaledonię stanowiły rzeczywiste zagrożenie. Najbardziej prawdopodobne teorie wskazują, że celem muru nie było powstrzymanie inwazji, lecz utrudnianie drobnych napadów i rabunków, a także kontrolowanie ruchów migracyjnych ludności.

Jak przebiegała budowa i jak wyglądało życie żołnierzy strzegących muru? Co stało się z fortyfikacjami po odejściu Rzymian? Wszystkiego dowiecie się z filmu kanału „History Hit”.

Zobacz film tutaj:

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone