Warszawa: Wystawa o badaniach archeologicznych w rzymskim obozie w Novae w Bułgarii

opublikowano: 2022-06-29 19:27
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kilkanaście posterów, na których umieszczono kody QR prowadzące do dodatkowych treści, składa się na wystawę o badaniach archeologicznych w rzymskim obozie w Novae w dzisiejszej Bułgarii. Ekspozycja będzie prezentowana w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie do 10 lipca br.
REKLAMA
Novae – ruiny szpitala wojskowego, valetudinarium (fot. Janusz Recław)

Novae było obozem wybudowanym w I w. n.e. przez rzymski legion, jako stała baza I Legionu Italskiego na limesie (granicy cesarstwa) dolnodunajskim w prowincji Mesia Inferior. W 69 r. postanowiono umocnić granicę cesarstwa, ponieważ obawiano się sąsiadującej z nim Dacji. Dlatego wtedy przeniesiono nad Dunaj świeżo sformowany legion, który tworzyli tylko mieszkańcy Italii - I Legion Italski stacjonował w Novae do poł. V w.

Od przeszło 80 lat badania w tym miejscu prowadzą polscy i bułgarscy archeolodzy.

To właśnie badaniom archeologicznym w tym miejscu poświęcona jest wystawa, którą można obejrzeć do 10 lipca br. w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66.

Jak czytamy w informacji przesłanej Nauce w Polsce, na wystawie można zapoznać się zarówno z dotychczasowymi odkryciami ekspedycji, metodami badań, rekonstrukcjami odkrywanych pozostałości, jak i perspektywami kolejnych badań na tym stanowisku. Podkreślono, że jednym z najbardziej interesujących odkryć ostatnich lat było odnalezienie nienaruszonych grobów ciałopalnych i szkieletowych, w tym żołnierzy i mieszkańców pobliskiego osiedla przyobozowego.

W Novae obecnie pracują cztery zespoły badawcze - trzy polskie oraz jeden bułgarski. Uniwersytet Warszawski prowadzi dwie ekspedycje, wśród których jest Ekspedycja Wydziału Archeologii UW kierowana przez dr hab. Agnieszkę Tomas. Aktualnie zespół składa się z młodych badaczy związanych z Wydziałem Archeologii UW. Celem wystawy jest promocja działań tego zespołu oraz odkryć polskich archeologów.

Wystawa prezentuje również najważniejsze odkrycia ostatnich dwudziestu pięciu lat, a także zarysowuje perspektywy badań w najbliższym czasie. Można na niej też zobaczyć rezultaty badań zarówno wykopaliskowych i nieinwazyjnych stosowane we współczesnej archeologii.

Wystawę tworzy 13 posterów, na których umieszczono kody QR prowadzące do odpowiednich treści online.

Naukowcy przygotowali anglojęzyczną stronę, na stronie można znaleźć więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń związanych działalnością naukową ekspedycji Wydziału Archeologii UW: www.canabaenovae.wordpress.com

Wystawę przygotowano w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski  

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone