Wawel w obiektywie turystów. Od stycznia we wnętrzach Zamku Królewskiego można wykonywać zdjęcia

opublikowano: 2020-01-05 16:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Nowy rok przyniósł zmianę restrykcyjnych zasad obowiązujących na Wawelu. Zamek Królewski w Krakowie należał do tej pory do nielicznych instytucji muzealnych, w których zabronione było wykonywanie zdjęć. Teraz się to zmieni.
REKLAMA
Jan Nepomucen Głowacki, Widok na Wawel z połowy XIX wieku

3 stycznia 2020 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Sprawowanie tej funkcji powierzono Andrzejowi Betlejowi, który zastąpił Jana Ostrowskiego. Poprzednik obecnego dyrektora zajmował to stanowisko od 1989 roku! Po 30 latach przeszedł na emeryturę, jednakże pozostanie prezesem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Z kolei Andrzej Betlej, wkrótce po otrzymaniu nominacji, wprowadził rewolucyjne zmiany w regulaminie muzeum.

Ta, która najbardziej ucieszy turystów związana jest ze zniesieniem obowiązującego na Wawelu zakazu fotografowania. Zwiedzający będą mogli uwiecznić zabytkowe wnętrza na zdjęciu, jednakże muszą pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zabronione jest używanie flesza, statywów oraz selfie-sticków. Fotografii wykonanych podczas zwiedzania nie można też wykorzystywać komercyjnie, a jedynie na własny, prywatny użytek. Takie zdjęcia z pewnością trafią do rodzinnego albumu, ale mogą zostać też opublikowane w mediach społecznościowych.

To nie koniec zmian, ponieważ dyrekcja zapowiedziała też, że niebawem dla turystów zostanie udostępniona przestrzeń dawnego romańskiego kościoła św. Gereona.

Źródła:

FB Zamek Królewski na Wawelu, www.portalsamorzadowy.pl

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone