We Lwowie rok 2019 będzie „Rokiem Stepana Bandery”

opublikowano: 2018-12-12 16:18
wolna licencja
poleć artykuł:
W obwodzie lwowskim rok 2019 będzie poświęcony pamięci Stepana Bandery oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – zadecydowała we wtorek rada obwodu.
REKLAMA
Stepan Bandera (domena publiczna)

O decyzji poinformowano przy pomocy strony internetowej organu administracyjnego – miała ona zapaść w ten wtorek. Taka forma upamiętnienia wiąże się z okrągłymi rocznicami przypadającymi w przyszłym roku: 110. rocznicą urodzin Bandery i 90. założenia OUN. W oficjalnym oświadczeniu podkreślono przy tym, że Stepan Bandera to „wybitny działacz polityczny”, wspomniano też o jego osadzeniu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Decyzja ta wzbudza oczywiście kontrowersje w Polsce. OUN-B (frakcja „banderowska” Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) i jego zbrojne ramię, UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) odpowiedzialne są za liczne mordy na polskiej ludności cywilnej – rzeź wołyńską i czystki etniczne (o znamionach ludobójstwa) w Małopolsce Wschodniej. OUN-B powstał w 1940 r. po rozpadzie jednolitej dotychczas organizacji, równolegle funkcjonował też OUN-M, tzw. frakcja „melnykowców”. Jednak jeszcze w okresie międzywojennym OUN przeprowadził w Polsce szereg zamachów, m.in. na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.

Sam Stepan Bandera (ur. dokładnie 1 stycznia 1909 r.) faktycznie w latach 1941-1944 przebywał jako więzień w Sachsenhausen, nie brał więc czynnie udziału w wydarzeniach na Wołyniu i w Małopolsce. Mimo to jest on, jako lider i ideolog OUN-B, jednym z najbardziej wyrazistych symboli zbrodni popełnionych na tych terenach przeciwko ludności polskiej.

Sprawa gloryfikacji Stepana Bandery za naszą wschodnią granicą utrudnia znacznie polsko-ukraiński dialog historyczny. Na Ukrainie jest on bowiem traktowany przede wszystkim jako bojownik o niezależność Ukrainy – nie zaś „twarz” wołyńskiego ludobójstwa.

Źródła: rp.pl, wprost.pl

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone