Weekendowy przegląd prasy (13)

opublikowano: 2008-10-11, 21:43
wolna licencja
XX-wieczne kryzysy finansowe, sprawa Wojciecha Jaruzelskiego, historia Osetyjczyków - to tylko niektóre z tematów historycznych poruszanych na łamach prasy popularnej w minionym tygodniu.
reklama

Dzienniki:

  • „Rzeczpospolita”

Kłopotliwa prawda czasu wojny

Sensacyjne odkrycie historyka. Fińskie oddziały specjalne wspierały hitlerowców. Ich zadaniem było „niszczenie wrogów” na północy kraju.

Berlin płaci za film o Żydach-zabójcach nazistów

Nowy film amerykańskiego reżysera „Inglorious Bastards” będzie przedstawiał Żydów brutalnie mszczących się na Niemcach.

  • „Polska”

Kiedy cały świat staje do góry nogami

Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku pokazał, że zawsze znajdą się osoby, które sobie poradzą. My swój chrzest bojowy mieliśmy w latach 80.

Szwedzcy uczeni na tropie kodu Kopernika

Jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, czy czaszka starego mężczyzny odnaleziona trzy lata temu w katedrze fromborskiej, należała do Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik
  • „Gazeta Wyborcza”

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - dlaczego ich tak dużo w Radomskiem?

Nikt w całej Polsce nie zapłacił takiej ceny za pomoc Żydom podczas okupacji jak rodziny z Ciepielowa, Lipska i okolic. Dlaczego pomagali mimo grożącej im śmierci? Bo Żydzi byli w w potrzebie. Bo się znali. - Mamy soli sobie pożyczały - opowiada kobieta, której mamę zabili Niemcy za pomaganie Żydom.

Ja was prowadzę

O drugiej w nocy w kilkunastu podkrakowskich wsiach trębacze grają pobudkę. Dwanaście pułków kawalerii rusza w stronę Krakowa. Dziś odbędzie się hołd armii polskiej w 250-lecie odsieczy wiedeńskiej. Scenariusz obchodów wymyślił i w najdrobniejszych szczegółach opracował marszałek Józef Piłsudski. Rano na krakowskich Błoniach - wielka rewia polskiej kawalerii. Po południu - oddanie hołdu prochom króla Jana III Sobieskiego.

reklama
  • „Dziennik”

Dorobek polityczny III RP rozczarowuje

W Polsce zawsze czegoś nie można, zawsze są jakieś święte tematy i nietykalne sprawy. Bo zaborca, bo okupant, bo komuniści, bo postkomuniści, bo zbyt szczere słowa mogą zaszkodzić i osłabić... Jednak za kilka miesięcy będziemy obchodzić dwudziestą rocznicę powstania III RP, które było początkiem epoki ewidentnego sukcesu i prosperity, epoki, która dała nam normalność i rozwiązała usta.

  • „Nasz Dziennik”

Decyzje o internowaniu przygotowano w Moskwie

Z senatorem Piotrem Łukaszem Andrzejewskim, prawnikiem konstytucjonalistą, rozmawia Wojciech Wybranowski.

Tygodniki:

  • „Polityka”

Pasterze z mieczami

To ważne dziś pytanie: skąd się wzięli Osetyjczycy? Okazuje się, że bliżej im do Sarmatów niż polskiej szlachcie.

  • „Tygodnik Solidarność”

Nobel na urodziny

Radość z przyznania przed 25 laty pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie była w Polsce dość powszechna. Tak jak powszechna była opinia, że nagroda przyznana przewodniczącemu tak naprawdę przeznaczona była dla całego ruchu Solidarności.

  • „Przegląd”

Brońmy Generała Jaruzelskiego

Jestem pewien, że bolą go nie tyle ataki małych ludzi, ile fakt, że my jesteśmy cisi. Nie wolno nam milczeć! Nie możemy dać się zakrzyczeć!

Wojciech Jaruzelski
  • „Gazeta Polska”

Esbek na czterech łapach

Jerzy Karpacz był ostatnim szefem Służby Bezpieczeństwa w czasie, gdy hurtowo palono teczki. Potem jako poseł wybrany z listy PZPR zasłynął wystąpieniem w Sejmie, w którym stwierdził, że mowa o ściganiu PRL-owskich zbrodniarzy "koliduje z elementarnymi zasadami kultury politycznej".

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszły weekend.

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone