Weekendowy przegląd prasy (42)

opublikowano: 2009-05-31 22:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Weekendowy przegląd prasy to zestawienie odnośników do najciekawszych publikacji związanych z tematyką historyczną, opublikowanych w dziennikach i tygodnikach.
REKLAMA

Dzienniki:

  • „Rzeczpospolita”

Beck znowu przemówił w Sejmie

W sejmie zrekonstruowano słynne przemówienia ministra sprawa zagranicznych Józefa Becka z 5 maja 1939 r., które było reakcją na wypowiedzenie przez Adolfa Hitlera niemiecko-polskiego paktu o nieagresji.

Będzie polsko-rosyjska publikacja historyczna

Polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych przygotuje konkretne propozycje dotyczące zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, które zostaną przedstawione ministrom spraw zagranicznych oraz przywódcom obu państw.

Domy wrócą do gdyńskich wysiedleńców?

Pracownicy gdańskiego IPN natrafili w niemieckich archiwach na bogaty zestaw nieznanych dotąd dokumentów dotyczących wysiedleń Polaków mieszkających w Gdyni.

  • „Polska”

Papież zmienił historię świata

Z George'em Weiglem, historykiem, teologiem, autorem biografii Jana Pawła II "Świadek nadziei", rozmawia Tomasz Pompowski.

Częstochowa: Ścieżka najnowszej historii Polski

Pod Jasną Górą i w samym sanktuarium otwarto ścieżkę edukacyjną najnowszej historii Polski.

Niezaleczona blizna

Kiedy Zhao Ziyang, były premier Chin, który w 1989 r. był przeciwny użyciu siły wobec protestujących studentów, zmarł 4 lata temu, władze Państwa Środka powołały "zespół reagowania awaryjnego", ogłosiły "okres najwyższej czujności".

  • „Dziennik”

5 arcydzieł polskiego kina science fiction

Panuje przekonanie, że Polacy nie potrafią kręcić filmów science fiction. Bzdura! Mimo znacznie mniejszych możliwości naszej kinematografii kilka polskich filmów dystansuje hollywoodzkie superprodukcje.

"Kultowy "Pan Kleks powraca. Na DVD!

Mimo siermiężnych efektów specjalnych trylogia Krzysztofa Gradowskiego przetrwała próbę czasu. Serial o przygodach Pana Kleksa to jedna z najlepszych filmowych baśni w dziejach naszej kinematografii.

4 czerwca 1989: czterdziści pięć stopni w cieniu

Wy entuzjaści drużyny Lecha nie wiedzieliście nawet, że zadajecie komunizmowi śmiertelny cios. Zrobiliście to nie przelewając ani jednej kropli krwi. Szacunek - pisze po 20 latach Andrzej Talaga, wspominając wybory z 4 czerwca 1989 r. "Ja byłem radykałem. Chciałem komunistów obalić, choćby siłą. Nie czerwcowe wybory i przełom, ale pustynny żar wyleczył mnie z przywiązania do własnych iluzji."

  • „Gazeta Wyborcza”

Zmarła ostatnia pasażerka Titanica

REKLAMA

Ostatnia osoba, która przeżyła katastrofę Titanica, Millvina Dean, zmarła w niedzielę w domu opieki na południu Wlk. Brytanii - poinformował szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Titanica, Charles Haas.

Rumun, Niemiec i Polak o 20 latach wolności: to nie Zachód obalił mur

Pisarzy: Mirceę Dinsecu, Pawła Huellego i Ingo Schultzego zaprosiliśmy do debaty, która odbywa się w ramach rocznicowego cyklu "Pomyśleć Europę od nowa". Każdego z nich poprosiliśmy, by zanim przyjadą do Warszawy na spotkanie "Mój 1989, nasz 2009", napisali esej na ten sam temat.

Centralnie planowana nowoczesność

Gdyby Polska w 1944 r. jakimś cudem nie weszła do strefy wpływów ZSRR, i tak mielibyśmy u siebie eksperyment z planem, państwowymi inwestycjami i odgórnie sterowaną modernizacją. Czy PRL zmodernizował Polskę? A jeśli tak, to jak?

Tygodniki:

  • „Polityka”

Do burdelu, marsz!

Niemcy uzasadniali zakładanie domów publicznych dla żołnierzy Wehrmachtu strachem przed chorobami wenerycznymi oraz chęcią zwalczania onanii i homoseksualizmu. Stworzyli cały biurokratyczny system tzw. kart odwiedzin.

  • „Przekrój”

Conan niewolnik

Marzył o zostaniu politykiem, szukał sensu życia (i śmierci) w kontaktach z zaświatami i żył w trudnym związku z genialnym ekscentrykiem, który wyszedł z jego głowy – Arthur Conan Doyle.

  • „Tygodnik Powszechny”

Ależ wszędzie

Dlaczego nie w Pacanowie?” miał (zdaniem mediów) zapytać ironicznie pewien polityk (o nazwisko mniejsza), atakujący decyzję premiera przeniesienia do Krakowa części uroczystości planowanych na jubileusz 4 czerwca ’89.

  • „Gość Niedzielny”

Komuna skreślona

Młodsi czytelnicy pewnie nie przeżyli jeszcze takiej radości jak ci z nas, którzy pamiętają 4 czerwca 1989 roku. Po 45 latach rządów marionetek, trzymających się władzy dzięki sowieckim czołgom, komunizm na naszych oczach zdychał.

Te wybory zmieniły historię

O 4 czerwca 1989 roku z prof. Andrzejem Paczkowskim rozmawia Andrzej Grajewski.

  • „Przewodnik Katolicki”

Niemieckie potyczki z prawdą

W przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej coraz częstsze i odważniejsze stają się rozliczenia i oceny tego tragicznego rozdziału w europejskiej historii. Tym jednak oceny te różnią się od lansowanych przez długie powojenne dziesięciolecia, że ich autorzy – Niemcy – nie tylko rozgrzeszają się ze swoich wojennych zbrodni, ale pomawiają o nie inne narody, także Polaków!

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszłym tygodniu. Zainteresowanych zapraszamy też do przeczytania przeglądów z poprzednich tygodni.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone