Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa
Opublikowany: 2020-07-07 23:10
Licencja: wolna licencja

Wiadomość sprzed 80 lat zamurowana w ścianie

Ważna wiadomość sprzed 79 lat? W Nowych Skalmierzycach podczas remontu zabytkowej dworcowej poczekalni dokonano ciekawego odkrycia. Okazało się, że ktoś zamurował w ścianie butelkę, w której znajdował się list napisany w 1941 roku.

Elewacja dworca kolejowego (fot. Azymut, Rafał M. Socha, CC BY-SA 4.0 )

Autorami wiadomości sprzed niemal 80 lat byli dwaj mężczyźni: urodzony w 1902 roku Jan Koralewski oraz starszy o dwa lata Władysław Sobański. Obaj w czasie niemieckiej okupacji pracowali jako przymusowi robotnicy.

Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi, jak to krzyżaki ludzi wysiedlali – napisali autorzy listu.

O niecodziennym znalezisku poinformował 4 lipca Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce, położonego w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim.

Listy w butelkach pływają nie tylko w morzach. I nie tylko w filmach lub na kartach książek… Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli wczoraj pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać – napisał Jerzy Łukasz Walczak na swoim facebookowym profilu.

Remont dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach trwa. Finał realizowanych prac będzie miał miejsce prawdopodobnie pod koniec lipca. Burmistrz miejscowości zapowiedział już, że ma w planach stworzenie izby pamięci, w której można ulokować wszystkie znaleziska.

Warto dodać, że zabytkowy, neogotycki dworcowy gmach powstał w latach 1905–1906. W budynku tym w 1913 roku doszło do spotkania dwóch monarchów – cesarza Wilhelma II i cara Mikołaja II.

Źródła:

www.noweskalmierzyce.pl, www.rmf24.pl, www.facebook.com

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 99
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-34-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy