Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Wydarzenia, Śląsk, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Rekonstruktorzy
Opublikowany: 2023-01-24 09:17
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się w najbliższą sobotę

W tym roku przypada 78. rocznica Tragedii Miechowickiej. W Bytomiu po raz kolejny odbędzie się widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”, będące rekonstrukcją wydarzeń ze stycznia 1945 roku, czyli z czasu wkroczenia Armii Czerwonej. W wydarzeniu weźmie udział 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji.
REKLAMA
„Walki o Miechowice 1945” (fot. M. Mikrut-Majeranek).

Zobacz także:

W ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, a Tragedia Miechowicka była jedną z najbardziej dramatycznych części historii Tragedii Górnośląskiej.  W styczniu 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się masowego mordu ludności cywilnej, stanowiącej jeden z krwawych epizodów na drodze do opanowania terenu Górnego Śląska przez wojska sowieckie. Historia miechowickiej masakry przetrwała dzięki dokumentom zgonów zebranych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu, księgom parafialnym z bytomskich kościołów pw. Świętego Krzyża i Bożego Ciała, zapiskom wspomnieniowym osób, które przetrwały, zeznaniom świadków, listom księdza Krafczyka, czy działalności osób takich jak Józef Bonczol i Joachim Stopik, którzy gromadzili relacje i dokumenty dotyczące zbrodni oraz dzięki rekonstrukcji wydarzenia, której dokonała oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jak podaje prokurator Koj, w wyniku masakry śmierć poniosło co najmniej 240 mieszkańców Miechowic. Jednak zgodnie z szacunkami, z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” po raz kolejny przypomni o tych dramatycznych wydarzeniach, organizując jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych.

Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”

Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się już po raz siódmy w bytomskich Miechowicach (ul. Stolarzowicka 19) w sobotę 28 stycznia 2023 roku. To jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w Polsce. Wydarzenie wpisuje się w obchody 78. rocznicy Tragedii Miechowickiej, a organizowane jest przez Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim.

REKLAMA

W widowisku weźmie udział ponad 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej, którzy przyjadą do Bytomia nie tylko z Polski, ale także z Czech i ze Słowacji. Co więcej, w bytomskich Miechowicach pojawi się Lech Dyblik, który już trzeci raz weźmie udział w inscenizacji, oraz Henryk Gołębiewski i Marek Pyś. Swój udział w organizacji wydarzenia ma Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej.

Widowisku towarzyszą też inne wydarzenia. Dzień wcześniej, w piątek 27 stycznia zaplanowano wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej, który przedstawi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha. Odbędzie się też koncert w wykonaniu Lecha Dyblika, wystawa i prezentacje poświęcone Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, ale również walkom o Górny Śląsk i Bytom podczas II wojny światowej. Nowością będzie także spotkanie autorskie z zaproszonymi na inscenizację w Miechowicach gośćmi: Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem.

Program wydarzenia

Piątek, 27 stycznia /Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1/:

  • 17:00 - wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic - Dariusz Pietrucha (Stowarzyszenie Pro Fortalicium),
  • 17:45 - spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem,
  • 19.00 - koncert Lecha Dyblika.

Sobota, 28 stycznia, ProFort Centrum, ul. Kasztanowa:

  • 10:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej, ul. Frenzla w Bytomiu - Miechowicach,
  • 13.30 - przywitanie goście przed rozpoczęciem inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”,
  • 14.00 - początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w dniu 27 i 28 stycznia jest wolny.

Źródło:

Polecamy e-book Mateusza Będkowskiego pt. „Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność”:

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 138
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-17-4

W sprzedaży dostępna jest również druga część e-booka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy