Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Internet, Recenzje, Archeologia
Opublikowany: 2007-03-26 13:00
Licencja: wolna licencja

Wieści ze świata wykopalisk

Archeologia to nauka, w której niemal codziennie zdarzają się ciekawe odkrycia. Blog „Archeowieści” pozwala być na bieżąco w tej ruchliwej dziedzinie.
REKLAMA

Pod adresem http://archeowiesci.blox.pl/ nie znajdziemy dużego portalu z informacjami spływającymi z całego świata, prowadzonego przez kilkunastu ludzi. Zamiast tego jest tam... prosty blog, którego autorem jest jedna osoba. Wydawać by się mogło, że taka forma nie przyniesie porażających efektów, jednak rzut oka wystarczy, by zauważyć, że wpisy pojawiają codziennie lub co drugi dzień. Ich zakres tematyczny jest szeroki: są to wieści na temat odkryć archeologicznych w Polsce, Europie i na świecie oraz aktualne informacje z dziedziny paleontologii.

Autor, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, korzysta ze źródeł zarówno polskich, jak i zagranicznych — począwszy od National Geographic i innych pism popularno-naukowych oraz naukowych, poprzez informacje z różnorakich serwisów internetowych, aż po agencje prasowe tak egzotycznych państw, jak Iran czy Syria. Każdy wpis dokładnie opisuje konkretne odkrycie, tudzież streszcza przystępnym językiem naukowy artykuł. Bardzo często zawiera też fotografie obiektu oraz odnośniki do innych, cennych publikacji na ten temat.

Rzeczą bardzo charakterystyczną dla wpisów i komentarzy w „Archeowieściach” jest ich rzeczowość, widoczna pasja popularyzatorska i przystępność — informacje są podane tak, by były zrozumiałe także dla laików lub osób dopiero poznających tajniki archeologii. Gdy trzeba, autor podejmuje także polemikę z różnego typu niesamowitymi odkryciami lub publikacjami prasowymi nie całkiem zgodnymi z prawdą. Robi to w sposób bardzo przekonywający, odpowiednio dobierając argumenty i przytaczając publikacje potwierdzające jego tezę.

Jeżeli poszukujemy informacji ze świata archeologii i paleontologii, blog „Archeowieści” jest miejscem najlepiej się do tego nadającym. Zwłaszcza że prezentuje nie tylko odkrycia nagłośnione, ale również takie, o których większość polskich użytkowników Internetu nie miałaby pojęcia. Gorąco polecam!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy