Opublikowano
2007-03-26 15:00
Licencja
Wolna licencja

Wieści ze świata wykopalisk

Archeologia to nauka, w której niemal codziennie zdarzają się ciekawe odkrycia. Blog „Archeowieści” pozwala być na bieżąco w tej ruchliwej dziedzinie.


Pod adresem http://archeowiesci.blox.pl/ nie znajdziemy dużego portalu z informacjami spływającymi z całego świata, prowadzonego przez kilkunastu ludzi. Zamiast tego jest tam... prosty blog, którego autorem jest jedna osoba. Wydawać by się mogło, że taka forma nie przyniesie porażających efektów, jednak rzut oka wystarczy, by zauważyć, że wpisy pojawiają codziennie lub co drugi dzień. Ich zakres tematyczny jest szeroki: są to wieści na temat odkryć archeologicznych w Polsce, Europie i na świecie oraz aktualne informacje z dziedziny paleontologii.

Autor, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, korzysta ze źródeł zarówno polskich, jak i zagranicznych — począwszy od National Geographic i innych pism popularno-naukowych oraz naukowych, poprzez informacje z różnorakich serwisów internetowych, aż po agencje prasowe tak egzotycznych państw, jak Iran czy Syria. Każdy wpis dokładnie opisuje konkretne odkrycie, tudzież streszcza przystępnym językiem naukowy artykuł. Bardzo często zawiera też fotografie obiektu oraz odnośniki do innych, cennych publikacji na ten temat.

Rzeczą bardzo charakterystyczną dla wpisów i komentarzy w „Archeowieściach” jest ich rzeczowość, widoczna pasja popularyzatorska i przystępność — informacje są podane tak, by były zrozumiałe także dla laików lub osób dopiero poznających tajniki archeologii. Gdy trzeba, autor podejmuje także polemikę z różnego typu niesamowitymi odkryciami lub publikacjami prasowymi nie całkiem zgodnymi z prawdą. Robi to w sposób bardzo przekonywający, odpowiednio dobierając argumenty i przytaczając publikacje potwierdzające jego tezę.

Jeżeli poszukujemy informacji ze świata archeologii i paleontologii, blog „Archeowieści” jest miejscem najlepiej się do tego nadającym. Zwłaszcza że prezentuje nie tylko odkrycia nagłośnione, ale również takie, o których większość polskich użytkowników Internetu nie miałaby pojęcia. Gorąco polecam!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org