Wietnamskie odkrycia

opublikowano: 2007-07-23 13:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Aż 30 wieków liczą sobie artefakty wydobyte na światło dzienne przez wietnamskich archeologów.
REKLAMA

Naukowcy potwierdzają, że znaleziska wydobyte w wiosce Buon Rau, w wietnamskim Krong Pak (Dac Lac) mają co najmniej 3 tysiące lat.

Miejscowi rolnicy po raz pierwszy natrafili na tajemnicze przedmioty w 2001 roku. Od tego czasu podczas uprawy pól pieprzu, kawy i karczunku lasu co rusz ich pługi uderzały o twarde przedmioty. Wyglądały jak potłuczone naczynia, więc początkowo nie zawracali sobie nimi głowy. W końcu ktoś zwrócił uwagę na to, że dziwne znaleziska bywają bogato zdobione i zawiadomił pobliskie muzeum.

Na efekt takich informacji nie trzeba było długo czekać. W ciągu kilkunastu miesięcy od pierwszych odkryć obok małej wioski Buon Rau powstała druga osada - archeologów. Naukowcy nie liczyli na wiele - kilkuletni karczunek lasu, intensywna uprawa roli i związana z tym oranie ziemi mógł doszczętnie zniszczyć wielowiekowe przedmioty. Tak się jednak nie stało - teren wydawał się bowiem obfitować w znaleziska.

Po 10 dniach kopania na głębokości 50 centymetrów wyniki zaskoczyły największych optymistów. — Mówimy o największym odkryciu na terenie naszego państwa od dawna, od bardzo dawna. Znaleziska liczą ponad 3 tysiące lat — powiedział wczoraj dr Tran Quy Thinh, który kieruje grupą archeologów.

Do tej pory badaczom udało się wydobyć tysiące przedmiotów. Wiele z nich to tylko skorupy i resztki narzędzi. Ale nie brakuje także bogato zdobionej ceramiki, garnków, kamiennych narzędzi. Na uwagę zasługują cztery urny, prostokątne i trapezoidalne topory oraz biżuteria.

Różnorodność artefaktów każe przypuszczać, że tamtejsza osada przez pewien czas była lokalnym centrum handlowym. Tym bardziej, że wiele z wydobytych przedmiotów łudząco przypomina te, które pochodzą z innych części dzisiejszego Wietnamu.

Wiadomość za Viet Nam News

Informację znaleziono na History News Network

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone