Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia państwa i prawa, Starożytny Rzym, Włochy
Opublikowany: 2017-12-18 14:49
Licencja: wolna licencja

Władze Rzymu uchyliły decyzję cesarza sprzed 2000 lat. Słynny poeta zrehabilitowany

Rada miasta Rzymu uchwaliła jednogłośnie wniosek o cofnięciu decyzji Oktawiana Augusta dot. wygnania Owidiusza. Cesarz wypędził poetę z „Wiecznego Miasta” ponad 2000 lat temu.
REKLAMA
Pomnik Owidiusza w Konstancy (fot. Kurt Wichmann, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Owidiusz już w 2008 roku został uniewinniony przez sąd w rodzinnej Sulmonie. Teraz sprawa została także podjęta przez władze stolicy Włoch, a z inicjatywą uchylenia decyzji o wygnaniu poety wyszli radni z partii M5S (Ruchu Pięciu Gwiazd). Choć z oczywistych względów działanie to ma wymiar jedynie symboliczny, to jak tłumaczył to samorządowiec Luka Bergamo, gest ten ma przede wszystkim pokazać społeczeństwu, że artyści mają prawo do wyrażania się poprzez twórczość. Dodatkowo rada miasta oświadczyła, że mogła anulować postanowienie Oktawiana Augusta, gdyż uważa się za „historyczną kontynuatorkę Senatu i Ludu Rzymskiego”.

Nie są do końca znane powody wypędzenia Owidiusza. Być może przyczyną mogła być kombinacja trzech spraw: uznanie jego poezji erotycznej za zbyt obraźliwą, nieokazanie odpowiedniego szacunku cesarzowi i udział w jakimś dużym skandalu. Nie ma jednoznacznych przesłanek w tej sprawie. Wiadomo na pewno, że Owidiusz został wygnany w 8 r.n.e. i ostatnią dekadę życia spędził w dalekiej rzymskiej prowincji (obecnie są to tereny Rumunii).

Rehabilitacja poety zbiegła się więc z dwutysięczną rocznicą jego śmierci.

Publius Ovidius Naso (43 p.n.e. – 17 lub 18 n.e.) był synem bogatego ekwity z Sulmony. Dla pisania zrezygnował z kariery urzędniczej i okazała się to bardzo dobra decyzja – Owidiusz jest do dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów rzymskich. Do jego najsłynniejszych utworów należą „Sztuka kochania”, „Miłostki” i „Metamorfozy”.

Źródła: theguardian.com, bezprawnik.pl, tvp.info

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy