Wojna pięciodniowa w Gruzji - analiza wydarzeń [Video]

opublikowano: 2022-02-25 13:03
wolna licencja
poleć artykuł:
W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę warto przypomnieć sobie wydarzenia, które w 2008 roku rozegrały się w Gruzji. Analizy tamtego konfliktu na swoim kanale dokonał Marcin Strzyżewski. Zobaczcie sami!
REKLAMA

Wojna pięciodniowa była konfliktem zbrojnym rozgrywającym się między siłami Gruzji a separatystami z republik Osetii Południowej i Abchazji, do których dołączyły interwencyjne wojska rosyjskie. Wojna rozpoczęła się w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku.

Historia kontaktów gruzińsko-osetyjskich jest skomplikowana, a sam konflikt wynika z zatargów etnicznych. Stosunki między Gruzinami a Osetyjczykami zaogniły się w roku 1989, kiedy władze Południowoosetyjskiego Obwodu Autonomicznego ówcześnie przynależącego do Gruzińskiej Socjaldemokratycznej Republiki Ludowej ogłosiły połączenie się z Osetią Północną, będącą w owym czasie częścią Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Gruziński rząd nie poparł tej decyzji. Od tamtej pory sytuacja w kraju była napięta. W 1991 roku doszło do starć wojennych między Gruzją a Osetią Południową. W konsekwencji lokalne władze powołały do życia Republikę Osetii Południowej. W roku 1992 ogłoszono zawieszenie broni. Pozorny rozejm udało się utrzymać do 2004 roku, kiedy stosunki polityczne między Gruzją a Rosją uległy pogorszeniu, ale prawdziwym punktem zapalnym były wydarzenia z 2008 roku. W tym czasie Kosowo ogłosiło swoją niepodległość, a w kraju trwała wojna dezinformacyjna mająca na celu oderwać Osetię Południową od terytorium Gruzji.

Marcin Strzyżewski w filmie na swoim kanale dokonał dokładnej analizy tamtych wydarzeń. Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
129
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-51-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora
Natalia Stawarz
Doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również historię na tej samej uczelni. Interesuje się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. W zakres jej zainteresowań wchodzi również historia kultury duchowej oraz historia XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dwudziestolecia międzywojennego. W wolnych chwilach poświęca czas na literaturę, seriale i naukę japońskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone