Wrocławscy antropolodzy badają średniowieczną wieś w Czechach

opublikowano: 2021-08-30 10:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, i cenne zabytki odkryli wrocławscy naukowcy w czasie wykopalisk w czeskich Libkovicach. Badania prowadzone są we wsi, którą za kilka lat zniszczy kopalnia węgla brunatnego.
REKLAMA
(fot. FB Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
Położona w północno-zachodnich Czechach wieś Libkovice jest miejscem unikatowym na skalę światową. Wieś trwała przeszło 800 lat. Dopiero pod koniec XX wieku została rozebrana – wyjaśnił dr Paweł Konczewski z Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badania realizowane są przez Instytut Ochrony Zabytków Archeologicznych Północno-Zachodnich Czech w Moście i Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie oraz od 2019 r. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

W tym roku w badaniach uczestniczyli studenci kierunku biologia człowieka, doktoranci Szkoły Doktorskiej i naukowcy z Zakładu Antropologii. Sektor badawczy wrocławskiej uczelni obejmował relikty średniowiecznego kościoła św. Mikołaja i rozciągające się wokół cmentarzysko, na którym chowano mieszkańców Libkovic, zmarłych od końca XII po połowę XIX wieku.

Badania cmentarzyska w Libkovicach pozwalają nie tylko rozpoznać kulturę i zwyczaje funeralne dawnych mieszkańców Czech, ale przede wszystkim dostarczają informacji istotnych dla zrozumienia demografii, stanu zdrowia i odżywienia oraz biologii pochowanej tam środkowoeuropejskiej społeczności – powiedział dr Konczewski.

Dodał, że są one istotne również z tej przyczyny, że rzadko naukowcy mają okazję przyjrzeć się dawnej społeczności wiejskiej, ponieważ większość wykopalisk archeologicznych prowadzi się na cmentarzyskach miejskich.

A przecież w średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym większość Europejczyków nadal mieszkała na wsi. Nadal mało o nich wiemy, bo prawie nie prowadzi się badań cmentarzy wiejskich. Badania mają charakter ratowniczy. Są wykonywane, zanim cmentarzysko pochłonie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego – powiedział naukowiec.

Tegoroczne wykopaliska ujawniły przeszło dwieście dalszych grobów. Dostarczyły również zabytków świadczących, że miejsce to było zamieszkiwane w III tysiącleciu przed naszą erą przez pasterskie społeczności kultury pucharów sznurowych, a pod koniec plejstocenu (17-12 tys. lat temu) penetrowane przez ludy zbieracko-łowieckie

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, Roman Skiba

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Mariusz Gadomski
„Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
155
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-46-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone