Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Rekonstruktorzy
Opublikowany: 2009-08-13 21:32
Licencja: wolna licencja

Wrześniowe rekonstrukcje (I)

Wielkimi krokami zbliża się okrągła rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Wśród wielu form uczczenia 70-lecia agresji niemieckiej na Polskę znajdują się liczne projekty inscenizacji historycznych. Niektóre grupy rekonstrukcyjne swoje działania rozpoczynają już w sierpniu. Przez dwa kolejne weekendy inscenizowane starcia rozegrają się w Iłży, Maćkowicach i Łukowie.
REKLAMA

Iłża

16 sierpnia w Iłży (pow. radomski) odbędzie się inscenizacja walk z 8 września 1939 r., w czasie których na przedpolach miasta starły się pododdziały polskiej 3. Dywizji Piechoty i niemieckiego 9. Pułku Kawalerii Zmotoryzowanej. W tegorocznej, kolejnej już edycji rekonstrukcji, weźmie udział 120 żołnierzy, repliki samochodów pancernych, działka przeciwpancerne, ciężarówka, moździerze i ciężkie karabiny maszynowe.

Impreza odbywać będzie się na wzgórzu zamkowym w Iłży. Od 12:15 będzie możliwe oglądanie sprzętu i dioram, pokaz rozpocznie się o godz. 16:00.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Maćkowice

22 sierpnia w Maćkowicach (gmina Żurawica, pow. przemyski) o godz. 17:00 rozpocznie się inscenizacja prezentująca walki, do jakich doszło w nocy z 15 na 16 września w Mużyłowicach Narodowych, wsi w rejonie Lasów Janowskich. Wówczas to przebijający się do Lwowa żołnierze 11. Karpackiej Dywizji Piechoty i 38. Rezerwowej Dywizji Piechoty, dowodzeni przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego rozbili w nagłym ataku elitarny pułk zmotoryzowany SS „Germania”.

Jak dojechać (informacja organizatorów):

  • Dla jadących od Przemyśla i Jarosławia: w Żurawicy należy skręcić w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
  • Dla jadących przez Rzeszów: w Łańcucie należy skręcić na Przemyśl, przez Soninę, Kańczugę, Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut). Po około 50 km dojedziemy do Maćkowic.
  • Dla jadących przez Przeworsk: jedziemy w kierunku Kańczugi, w miejscowości tej skręcamy na Przemyśl (przez Pruchnik, droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut). Odległość od Przeworska, przez Kańczugę, do Maćkowic wynosi ok. 44 km.
  • W Maćkowicach należy kierować się w kierunku Domu Rekolekcyjnego Ruchu Archidiecezji Przemyskiej.

Łuków

Inscenizacja walk przebijającej się w kierunku Łukowa (woj. lubelskie) 1. Dywizji Piechoty w rejonie nieistniejącej dziś wsi Warkocz zostanie zaprezentowana 23 sierpnia w rejonie skrzyżowania dróg z Dąbia, Gręzówki i Zalesia. Pokaz rozpocznie się o godz. 14:00, od 15:30 trwać będzie prezentacja uczestników rekonstrukcji i sprzętu użytego w jej trakcie oraz m.in. pokaz kawaleryjski. W pokazie udział weźmie m.in.: niemiecki transporter opancerzony, samochód ciężarowy, armaty przeciwpancerne, karabin przeciwpancerny, granatnik oraz karabiny maszynowe.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy