Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Zabytki, Rekonstruktorzy
Opublikowany: 2009-09-02 20:48
Licencja: wolna licencja

Wrześniowe rekonstrukcje (III)

Jeszcze nie minęły echa wtorkowych uroczystości na Westerplatte, a rekonstruktorzy przygotowują kolejne inscenizacje starć kampanii wrześniowej.
REKLAMA

Bochnia

5 września w Bochni (woj. małopolskie) odbędzie się rekonstrukcja zatytułowana Bitwa o Bochnię. Nawiązuje ona do wydarzeń z 6 września 1939 r., kiedy to oddziały GO „Boruta” (d-ca gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz) z Armii „Kraków” w czasie odwrotu na linię Dunajca toczyły z Niemcami walkę o płonące miasto.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę ok. godz. 10:00, kiedy to na Cmentarzu św. Rozalii zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający poległych w 1939 r. Rekonstrukcja na ul. Smyków z udziałem piechoty, kawalerii, broni pancernej, artylerii i lotnictwa wojskowego rozpocznie się o godz. 15:00, uzupełniać będą ją pokazy współczesnych formacji Wojska Polskiego i oddziałów rekonstrukcyjnych.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Krojanty

Tradycyjnie już pod Krojanty przybędą kawalerzyści ze wszystkich stron Polski, biorący udział w rekonstrukcji jednej z najbardziej znanych szarży polskiego Września. Przeczytać można o niej w opublikowanym w naszym serwisie artykule Ostatnia jesień w siodle.

6 września na błoniach pod Krojantami (gm. Chojnice) ok. godz. 13:30 tj. po zakończeniu części oficjalnej rozpocznie się część plenerowa. Jako pierwsze odbędzie się przedstawienie Dzieje Jazdy Polskiej w czasie którego zostaną zaprezentowane pododdziały kawalerii polskiej od czasów pierwszych Piastów aż do pułków II Rzeczpospolitej. Następnie odbywać będą się pokazy kawaleryjskie (m.in. władania szablą i lancą) których ukoronowaniem będzie musztra pełnego 114-konnego szwadronu przedwojennej kawalerii polskiej, zakończonego regulaminową szarżą. Ok. godz. 16:15 rozpocznie się inscenizacja Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich 1.09.1939 r. i dalsze losy Pułku.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Radłów

6 września w ogrodach parafii św. Jana Chrzciciela w Radłowie (pow. tarnowski) odbędzie się rekonstrukcja jednego z epizodów bitwy radłowskiej z 7 i 8 września 1939 r. W starciu tym uczestniczyły jednostki Armii „Kraków” które wcześniej oderwały się od wroga w rejonie Bochni i broniły linii Dunajca. Inscenizacja pt. Obrona szkoły zorganizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień ‘39” rozpocznie się o godz. 14:30. W dniach 5 i 6 września w ogrodach parafialnych odbywać będzie się piknik historyczny, w czasie którego prezentowane będzie uzbrojenie i sprzęt historyczny, dioramy oraz pamiątki z czasów wojny.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Krotoszyn

W dniach 5-6 września w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) odbywać będzie się widowisko historyczne pt. Święto 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej. W sobotę w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka otwarte zostaną dwie wystawy poświęcone tematyce wrześniowej: Najdzielniejsi z dzielnych... 56. Pułk Piechoty Wielkopolskiej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 oraz Z pól bitewnych II wojny światowej. Wystawy czynne będą do 30 października.

W niedzielę na krotoszyńskich Błoniach od godz. 10:00 do 20:00 odbywać będzie się wystawa sprzętu, uzbrojenia i historycznych pojazdów wojskowych. O 13:45 zaprezentowane zostaną dioramy przedstawiające żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 r., Armii Czerwonej, Wehrmachtu oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. O godz. 16:00 rozpocznie się inscenizacja historyczna nawiązująca do udziału 56. PP w bitwie nad Bzurą.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy