Wrześniowe rekonstrukcje (IV)

opublikowano: 2009-09-10, 08:12
wolna licencja
W ten weekend rekonstruktorzy zajmujący się kampanią wrześniową planują odtworzyć walki na Podlasiu, nad Bzurą oraz Dunajcem.
reklama

Łowicz

12 września na Nowym Rynku w Łowiczu odbędzie się inscenizacja Miasto w ogniu. Łowicz 1939. Jej początek planowany jest na godz. 20:00. Organizatorzy inscenizacji (Stowarzyszenie Historyczne im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu i Urząd Miejski) chcą upamiętnić walki toczące się o Łowicz w dniach 11-14 września 1939 r. Organizatorzy zapowiadają m.in. udział ok. 60 rekonstruktorów, ostrzał artyleryjski miasta, szturm niemiecki z użyciem czołgu Panzer II oraz liczne efekty pirotechniczne.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Ochotnica Dolna

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Ochotnica Dolna (powiat nowotarski) zorganizowane zostanie widowisko historyczne pt. Punkt Oporu „Wietrznica” 1939. Wspomniany punkt oporu znajduje się w miejscowości Tylmanowa i jest on jednym z najlepiej zachowanych kompleksów polskich fortyfikacji polowych z czasów kampanii wrześniowej w Małopolsce. Został wzniesiony przez żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza jako fragment linii obrony Dunajca. Niestety, wybuch wojny przerwał pracę nad punktem umocnionym, w związku z czym do dzisiaj zachowały się m.in. stanowiska artyleryjskie, rozbudowane rowy strzeleckie ze stanowiskami karabinów maszynowych oraz wykopy fundamentowe pod schrony żelbetowe. Walki w rejonie Dunajca toczyły się w pierwszym tygodniu wojny, 4 września żołnierz KOP i Obrony Narodowej skutecznie bronili Punktu Oporu „Wietrznica”, a w nocy wycofali się w celu uniknięcia okrążenia.

12 września zaprezentowane zostanie starcie oddziałów niemieckich i słowackich z polskimi obrońcami PO „Wietrznica” z września 1939 r., natomiast 13 września odbędzie się atak oddziałów Armii Krajowej na kolumnę niemiecką. Przez cały weekend w Tylmanowej możliwe będzie zwiedzanie PO „Wietrznica”, na polanie widokowej rozłoży się obóz „leśnych ludzi” z 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, dwukrotnie odbędzie się też eksperyment przesłania meldunku po pośrednictwem gołębia pocztowego.

Więcej informacji na stronie organizatorów

reklama

Nowogród- Zambrów

12 września w Nowogrodzie (pow. łomżyński) odbędzie się rekonstrukcja walk Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” z oddziałami niemieckiej 21. Dywizji Piechoty. Od 8 do 10 września Polacy skutecznie bronili miasta przed atakami wojsk hitlerowskich. W niedzielę, po złożeniu wieńców i apelu poległych o godz. 17:30 na błoniach przy hotelu Zbyszko rozpocznie się pokaz musztry paradnej ułanów, a o 19:00 rozpocznie się inscenizacja prezentująca nocną obronę Nowogrodu. Od godz. 15:00 do 20:00 trwać będzie też ekspozycja sprzętu i broni historycznej połączona z giełdą kolekcojnerów pamiątek wojennych i militarów.

13 września w Zambrowie odbędzie się inscenizacja walk o to miasto toczonych przez 41. Pułk Piechoty. Weźmie w niej udział ok. 80 rekonstruktorów. Pokaz odbędzie się o godz. 16:00 przy ul. Kolejowej. Obydwie rekonstrukcje organizowane są przez GRH „Narew”.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Brochów

13 września po raz ósmy rekonstruktorzy spotkają się na polach brochowskich (pow. sochaczewski) w czasie jednej z największych inscenizacji starcia z II wojny światowej w Europie – Bzura 2009. Co roku gromadzi ona ponad 50. tys. widzów. W tm roku wezmie w niej udział 200 rekonstruktorów, 50 koni, czołgi, samochody pancerne oraz samolot. Rekonstrukcja wsparta zostanie przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Pluton Salutowy, dysponujący kopiami polskich haubic z 1939 r.

Rekonstrukcja rozpocznie się o 11:15 defiladą uczestników przez Brochów. Następnie odbędzie się msza św. w intencji poległych w bitwie nad Bzurą, pokazy kawaleryjskie i dynamiczne prezentacje pojazdów a następnie widowiska: Nie tylko Niemcy – walki polsko-radzieckie w 1939 roku oraz Gdy bój nad Bzurą wrzał...

Więcej informacji na stronie organizatorów

Olszewo

13 września w Olszewie (gm. Brańsk, pow. bielski) odbywać będzie się piknik historyczny zakończony nocną inscenizacją walk polsko-niemieckich. Popołudniu odbywać będą się pokazy piechoty i kawalerii polskiej, piechoty niemieckiej oraz współczesnych Wojsk Lądowych. Podczas całego pikniku będzie istnieć możliwość oglądania pojazdów pancernych, sprzętu i uzbrojenia obydwu walczących stron. Sama inscenizacja rozpocznie się o godz. 19:30.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone