Wrześniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 9/2018)

opublikowano: 2018-08-31, 19:14
wszelkie prawa zastrzeżone
Dwie pionierskie akcje – eksploracyjna i detektorystyczna. Pierwsza polegająca na wprowadzeniu ministatku przez odwiert do wciąż niedostępnego dla ludzi schronu w Lubaniu; druga – przebadanie za pomocą detektorów wypełnienia sklepienia katedry w Gorzowie Wielkopolskim. O tym w numerze wrześniowym „Odkrywcy”!
reklama

Warto przeczytać m.in.:

Podziemna tajemnica Lubania – rejs w nieznane

Łukasz Orlicki, s. 4

Kluczem do eksploracji niedostępnego dla ludzi schronu okazała się woda, która wypełnia schron na różnych poziomach, od 80 do prawie 200 cm. Dzięki temu faktowi można było pokusić się o skonstruowanie jakiegoś rodzaju pojazdu-łódki, wyposażonego w kamerę, który mógłby przepłynąć kilka metrów i pokazać nam to, co kryło się tuż obok.

Pomoc w rozwiązaniu trudnego problemu zaoferowali Damian Szymański wraz z Piotrem Adamczykiem, od wielu lat i z sukcesami podejmujący różnego rodzaju wyzwania z dziedziny elektroniki i robotyki. Zadanie stojące przed konstruktorami było naprawdę skomplikowane. Łódka miała nie tylko przepłynąć pewien odcinek w kompletnych ciemnościach, które należało rozświetlić i przekazać obraz, ale przede wszystkim zmieścić się wraz z całym zestawem w wąskim 10-centymetrowym otworze i zjechać ponad 20 m w dół.

Archeologia niebiańska w Gorzowie Wielkopolskim

Aleksandra Dudka, s. 8

Sulęcińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii „DENAR” po raz kolejny udowodniło, że współpraca archeologów i muzealników z detektorystami przynosi efekty.

Oto pionierskie badania archeologiczne w... sklepieniu budowli średniowiecznej na terenie polski.

Do 15 września Wystawę zatytułowaną „Archeologia Niebiańska” można bezpłatnie Zwiedzać w oficynie willi Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

… Przesłuchać Kammlera…

Marek Michalski, Rainer Karlsch, Andreas Sulzer, s. 18

Czy zupełnie nieznany i niepublikowany dotychczas dokument pomoże rozwiązać zagadkę śmierci generała SS dr inż. Hansa Kammlera...? Chodzi mianowicie o rozkaz wydany w dniu 2 listopada 1945 roku przez dowodzącego wywiadem lotniczym Stanów Zjednoczonych Generała George C. McDonalda. Do tego niezwykle interesującego dokumentu udało się dotrzeć w ramach szeroko zakrojonych kwerend archiwalnych, przeprowadzonych w latach 2016–2017 w Stanach Zjednoczonych. Rozkaz dotyczył przesłuchania trzech osób wchodzących w skład najwyższego kierownictwa niemieckich struktur technicznych, rozwojowych, uzbrojenia, konstrukcji budowlanych nadziemnych oraz podziemnych, realizowanych przez III Rzeszę. Wymienionymi w piśmie osobami byli Speer, Sauer oraz… Kammler.

Populares. Polski hełm wz.50

Piotr Orman, s. 50

W roku 1950 powstał nowy wzór hełmu, który aż do 1967 roku był podstawowym hełmem bojowym LWP. Konstruktorzy przebadali zapewne wzory używane w wojsku i wybrali, jak się zdaje, optymalne rozwiązanie. Czerep zachował praktycznie kształt hełmu radzieckiego (czyli tego, który występował w ówczesnej armii najliczniej), natomiast zastosowano inny fasunek, tym razem wiernie odwzorowując rozwiązanie zastosowane we włoskim hełmie wz.33.

Najnowszy numer dostępny jest również w wersji elektronicznej POD TYM LINKIEM!

Czasopismo „Odkrywca” ukazuje się nieprzerwanie od 1998 r., dotychczas opublikowanych zostało ponad 200 numerów.

Dołącz do fanów na Facebooku.

Zaprenumeruj „Odkrywcę”!

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone