Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - o rzymskich arteriach opowiada Kamil Wełna w audycji RDC

opublikowano: 2019-05-28, 07:07
wolna licencja
Kamil Wełna, jeden z redaktorów Histmaga, był gościem red. Łukasza Badowskiego i jego niedzielnego programu „Pan od przyrody”, realizowanego przez RDC, czyli Radio dla Ciebie. Nagranie poświęcono drogom.
reklama
Drogi rzymskie na terenie współczesnych Włoch (fot. NielsF , udostępniono na licencji CC BY-SA 3.0 )

Cesarstwo rzymskie zajmowało tereny trzech kontynentów: Europy Zachodniej, część północnej Afryki oraz spory fragment dzisiejszej Azji. Aby skomunikować te tereny ze sobą wybudowano system dróg o łącznej długości przekraczającej 70 tys. kilometrów. Powstały głównie po to, aby ułatwić przemieszczanie się zarówno legionom, jak i kupcom. O arteriach komunikacyjnych w audycji RDC opowiadał Kamil Wełna - jeden z redaktorów portalu Histmag.org oraz doktorant w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

System dróg w cesarstwie rzymskim był połączony w ten sposób, że wszystkie najważniejsze drogi zbiegały się w Rzymie. W centrum Rzymu, w pobliżu świątyni Saturna na Forum Romanum, znajdował się monument nazywany złotym kamieniem milowym. Został wybudowany w 20 r. p.n. e. przez pierwszego cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta i miał być zaczątkiem wszystkim najważniejszych dróg imperium rzymskiego - wyjaśnia Kamil Wełna.

Całej audycji możecie posłuchać pod tym linkiem: https://www.rdc.pl/podcast/pan-od-przyrody-drogi/

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)”:

Marcin Sałański
„Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
85
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-8-4
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone