Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - o rzymskich arteriach opowiada Kamil Wełna w audycji RDC
Kamil Wełna, jeden z redaktorów Histmaga, był gościem red. Łukasza Badowskiego i jego niedzielnego programu „Pan od przyrody”, realizowanego przez RDC, czyli Radio dla Ciebie. Nagranie poświęcono drogom.
reklama
Drogi rzymskie na terenie współczesnych Włoch (fot. NielsF , udostępniono na licencji CC BY-SA 3.0 )
Cesarstwo rzymskie zajmowało tereny trzech kontynentów: Europy Zachodniej, część północnej Afryki oraz spory fragment dzisiejszej Azji. Aby skomunikować te tereny ze sobą wybudowano system dróg o łącznej długości przekraczającej 70 tys. kilometrów. Powstały głównie po to, aby ułatwić przemieszczanie się zarówno legionom, jak i kupcom. O arteriach komunikacyjnych w audycji RDC opowiadał Kamil Wełna - jeden z redaktorów portalu Histmag.org oraz doktorant w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
System dróg w cesarstwie rzymskim był połączony w ten sposób, że wszystkie najważniejsze drogi zbiegały się w Rzymie. W centrum Rzymu, w pobliżu świątyni Saturna na Forum Romanum, znajdował się monument nazywany złotym kamieniem milowym. Został wybudowany w 20 r. p.n. e. przez pierwszego cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta i miał być zaczątkiem wszystkim najważniejszych dróg imperium rzymskiego - wyjaśnia Kamil Wełna.
Całej audycji możecie posłuchać pod tym linkiem: https://www.rdc.pl/podcast/pan-od-przyrody-drogi/
Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)”:
Marcin Sałański
„Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)”
cena:
8,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
85
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-8-4
reklama
Komentarze