Yale odda zabytki z Machu Picchu

opublikowano: 2010-11-30 22:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Prezydent Peru Alan Garcia ogłosił, że Uniwersytet Yale zwróci całą kolekcję artefaktów pochodzących z odkrytego blisko 100 lat temu zaginionego miasta Inków.
REKLAMA

Odkrywcą słynnego miasta jest Hiram Bingham, profesor Uniwersytetu Yale, który dotarł do Machu Picchu w lipcu 1911 roku. W wyniku przeprowadzonych przez siebie wykopalisk amerykański naukowiec znalazł i zabrał ze sobą do USA ponad 4000 zabytkowych przedmiotów, w tym mumie, srebrne figurki, złote spinki i wysokiej klasy naczynia gliniane, a także wiele kości i fragmenty potłuczonej ceramiki. Do dziś przechowywane są one przez uczelnię Binghama, jednak rząd Peru od dawna domagał się ich zwrotu, twierdząc, że zostały wywiezione nielegalnie.

Machu Picchu to ogromna atrakcja turystyczna, która co roku przyciąga wielkie rzesze turystów. W przyszłym roku odbędą się obchody 100. rocznicy odkrycia miasta, a odzyskanie kolekcji zgromadzonej przez Binghama niewątpliwie uświetniłoby uroczystości. Do tej pory jednak Yale nie kwapiło się, by oddać tak cenne zbiory, co powodowało gniewne komentarze peruwiańskich władz. Jak głosi jednak oświadczenie prezydenta Peru, Uniwersytet zgodził się wreszcie zwrócić wszystkie przedmioty pochodzące z Machu Picchu na początku 2011 roku.

Alan Garcia zauważył tym razem, że gdyby Uniwersytet nie zaopiekował się zabytkami z zaginionego miasta, wówczas zostałyby one rozproszone po całym świecie i trafiły do prywatnych kolekcji, a być może przepadłyby na zawsze. Władze peruwiańskie doceniły też badania nad artefaktami, przeprowadzone do tej pory w Yale. Zostaną one przekazane Uniwersytetowi Świętego Antoniego Opata w Cuzco, zaś rząd wystąpi do parlamentu o fundusze na budowę muzeum, w którym kolekcja mogłaby być prezentowana w całej okazałości.

Źródło: presidencia.gob.pe

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone