„Z odzysku”: Europejska Nagroda Filmowa

opublikowano: 2006-10-11 18:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pełnometrażowy debiut reżyserski Sławomira Fabickiego został nominowany do tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych. Będzie walczyć o miano europejskiego odkrycia filmowego 2006 roku .
REKLAMA

„Z odzysku” będzie konkurować w tym roku z takimi filmami, jak „13 (Tzameni)” Gela Babluaniego, „Pingpong” Matthiasa Luthardta i „Friss Levego (Fresh Air)” Agnes Kocsisa. Pozostałe nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w innych kategoriach poznamy do końca listopada. Będą inni polscy kandydaci: „Persona non grata” i „Komornik”.

Jury wybierające największe odkrycie europejskiego kina będzie obradować w międzynarodowym składzie. Pojawią się w nim Klaus Eder (Niemcy), Andrei Plakhov (Rosja), Jean Roy (Francja), Pierre-Henri Deleau (Francja) i Stefan Laudyn (Polska). Rok temu w tej samej kategorii nominowany został film Małgorzaty Szumowskiej „Ono”. Nie udało nam się wtedy zdobyć nagrody.

„Z odzysku” jest tegorocznym kandydatem Polski do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W tym roku został już nagrodzony na festiwalu w Cannes, gdzie przyznano mu wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Nowy film Fabickiego wyświetlano również niedawno na festiwalu w Toronto.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Adam Pisarek
Magister politologii (specjalność dziennikarstwo i komunikacja społeczna) oraz student teorii i historii kultury na Uniwersytecie Śląskim. Aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Mosty”, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Działań Nietypowych „Szatnia”, działającego na polu kultury na Śląsku. Organizował między innymi Festiwal Wolnych Ludzi i „Kapu!erę” – Festiwal Sztuki Podróżowania. Przez rok był współpracownikiem „Dziennika Zachodniego”. Współpracował również z Teatrem Śląskim, gdzie jako wolontariusz był założycielem i jednym z liderów Rady Studenckiej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone