Zagadkowe ruiny przypadkowo odkopane w Rzymie przez grupę elektryków

opublikowano: 2018-07-20 10:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Pozostałości kompleksu powstałego prawdopodobnie między I a IV w. n.e. odnalazła grupa elektryków, która kładła kable w północnej części miasta.
REKLAMA

Most Mulwijski jest jednym z najstarszych mostów na Tybrze i to właśnie w pobliżu niego dokonano odkrycia. Część ruin wydała się archeologom spichlerzem, ale przeznaczenie dalszej przestrzeni, wyłożonej marmurową posadzką pochodzącą z północnej Afryki, owiane jest tajemnicą.

Most Mulwijski (fot. Livioandronico2013, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Przypuszczalnie ruiny mogą być pozostałością po rezydencji arystokratycznego rodu, albo jakiegoś budynku użyteczności publicznej wykorzystywanego przez miejscową ludność. Obecność cmentarza w pobliżu, może natomiast dowodzić, że strefa, gdzie znajdują się wykopaliska, służyła do praktyk religijnych, a sama konstrukcja była chrześcijańską świątynią. Na miejscu nie ma jednak śladów ołtarza, ani innych dekoracji religijnych.

Archeolodzy z Rzymu, którzy sprawują pieczę nad znaleziskiem, przychylają się do teorii, że są to ruiny kościoła. Byłby to zatem jeden z najwcześniejszych tego typu obiektów w Rzymie. Odkrycie to określili, jako „archeologiczną enigmę spowitą w tajemnicy” ze względu na brak jednoznacznych odpowiedzi wskazujących na przeznaczenie kompleksu.

Przy moście Mulwijskim w roku 312 n.e. rozegrała się bitwa między oddziałami Maksencjusza i Konstantyna I. Starcie zakończyło się zwycięstwem drugiego z wymienionych dowódców.

Źródło: thelocal.it

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Zostań naszym Patronem na Patronite.pl!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Nitychoruk
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W każdym okresie historycznym znajdzie dla siebie jakiś ciekawy epizod. Entuzjasta malarstwa Bruegela (Starszego), Boscha i muzyki, głównie rocka progresywnego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone