Zagraniczni naukowcy zajmujący się dziejami Polski spotkają się w Krakowie

opublikowano: 2022-08-22 20:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zagraniczni naukowcy zajmujący się m.in. polską historią, kulturą czy językiem spotkają się w październiku w Krakowie. Podczas IV Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski przyznana będzie nagroda Pro Historia Polonorum za najlepszą zagraniczną książkę historyczną dotyczącą Polski lub Polaków.
REKLAMA
Uniwersytet Jagielloński Collegium Witkowskiego (Collegium Phisicum), obecnie ma w nim siedzibę Instytut Historii UJ (fot. Zetpe0202).

Kongres 4th International Congress of Polish History 'Cultural Encounters' odbędzie się między 19 a 22 października na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Cykl konferencji zainicjowany został przez krakowskich historyków i odbywa się co pięć lat. Organizatorzy informują, że gromadzi on setki naukowców z całego świata, zainteresowanych polską historią, kulturą i językiem. Głównym celem kongresu ma być rozwijanie dialogu, wymiana doświadczeń oraz upowszechnianie badań nad historią Polski.

Tematem przewodnim październikowego kongresu jest „Spotkanie kultur”.

To zachęta do przyjrzenia się dziejom ziem polskich przez pryzmat wzajemnych relacji i oddziaływań różnych nurtów i wzorców kulturowych funkcjonujących przez dekady czy stulecia na terenie Polski - zapowiadają organizatorzy.

Do udziału w sesjach, wykładach i dyskusjach zaproszeni są reprezentacji wielu dyscyplin, między innymi historycy, archeolodzy, historycy sztuki, antropolodzy, socjolodzy, literaturoznawcy, językoznawcy czy kulturoznawcy.

W ramach kongresu po raz czwarty zostanie przyznana nagroda Pro Historia Polonorum za najlepszą książkę historyczną opublikowaną w wydawnictwach zagranicznych, dotyczącą historii Polski i Polaków lub regionu środkowoeuropejskiego (z uwzględnieniem historii Polski), opublikowaną w języku obcym w latach 2017 – 2021. Jej autorami powinni być badacze afiliowani w zagranicznych instytucjach naukowych. Laureatami poprzednich edycji nagrody byli Timothy Snyder, Antony Polonsky i Robert Frost.

Jednym z patronów medialnych konferencji jest portal PAP - Nauka w Polsce.

Szczegóły wydarzenia na stronie kongresu https://coph2022.pl/

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP - Nauka w Polsce.

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone