Zakład Fikcyjnej Archeologii. Co o nas kiedyś pomyślą badacze?

opublikowano: 2017-01-31 11:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Pokiereszowany fragment logo znanej firmy meblarskiej wisi na suficie. Obok podpis: „I poł. XXI w., styl skandynawski, znaleziono w okolicach Greenpoint”. Oto Zakład Fikcyjnej Archeologii.
REKLAMA

Nowojorski artysta, Joe Bochynski, wpadł na nietypowy pomysł. Stworzył galerię, prezentującą rzeczy, które w przyszłości mogłyby zainteresować archeologów i stać się eksponatami muzealnymi.

Time Square w Nowym Yorku - jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych (fot. Terabass, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Zakład Fikcyjnej Archeologii (Fictional Department of Archeology), bo tak Bochynski nazwał swój projekt, czerpie garściami z wystroju współczesnych muzeów. Obiekty, rozwieszone z godnością na ścianach, posiadają profesjonalne opisy – miejsce odkrycia, czas, z których pochodzą, funkcje jakie pełniły, a nawet kulturę z jakiej mogą się wywodzić.

Obejrzyj niektóre eksponaty z Zakładu Fikcyjnej Archeologii

Autor tłumaczy, że zawsze interesowało go jak przyszli badacze będą postrzegać naszą cywilizację. Nawet najdrobniejsza pozostałość będzie starannie analizowana i interpretowana, a odtworzony w ten sposób obraz dziejów – spisany w podręcznikach i w opisach muzealnych wystaw. Dlatego na ekspozycji zobaczyć można głównie przedmioty zdolne do przetrwania próby czasu. Istotny jest beton, który Bochynski zdobywał na nowojorskich placach budowy. Zdaniem artysty materiał ten, ze względu na swoją wszechobecność i trwałość, może w przyszłości stać się jednym z wyznaczników naszej cywilizacji.

Istotny element ekspozycji stanowią loga współczesnych firm i fragmenty bannerów reklamowych. Rozmaite kształty, kolory i symbole, które otaczają nas na co dzień, stanowić będą dla przyszłych archeologów główne źródło poznania kultury materialnej i duchowej.

Źródło: hyperallergic.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone