Zakończono czteroletni projekt renowacji wawelskich sarkofagów królewskich i członków ich rodzin

opublikowano: 2020-07-03 19:59
wolna licencja
poleć artykuł:
W Katedrze Wawelskiej znowu znajduje się komplet sarkofagów królewskich, które poddano renowacji. Jak poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa odnowiono grobowce 7 polskich królów, 6 królowych, 6 królewiąt, 2 wieszczów narodowych i naczelnika państwa.
REKLAMA
Wawel (fot. Zygmunt Put, udostępniono na licencji CC BY-SA 4.0 )

Zobacz też: Renowacja wawelskich zabytków trwa: Sarkofagi królów przeniesiono do Tychów

W ubiegłym roku na łamach Histmaga informowaliśmy, że sarkofagi króla Władysława IV, jego żony królowej Cecylii Renaty Habsburżanki, a także króla Augusta II Mocnego 4 kwietnia 2019 roku opuściły Kraków i trafiły do Tychów, gdzie zajęła się nimi A. T. Pracownia Konserwacji Zabytków.

Ostatnie z odnowionych sarkofagów wróciły na Wawel pod koniec czerwca tego roku. Prace konserwatorskie udało się sfinansować dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zdradzają, że metalowy sarkofag króla Polski, wielkiego księcia litewskiego i elektora saskiego Augusta II Mocnego (zm. 1733) przysporzył konserwatorom niemało problemów. Dlaczego?

Jak wyjaśniają: (….) - króla złożono w cynowej trumnie, która pierwotnie została umieszczona w drewnianym, pokrytym złoceniami sarkofagu. Gdy w 1839 roku król saski Fryderyk August, prawnuk Augusta Mocnego, ufundował obecny, miedziany sarkofag, cynowa trumna została do niego przełożona. W zeszłym roku okazało się, że z trumny niewiele już zostało. W wyniku korozji rozpadło się całkowicie jej dno, a burty były mocno powyginane. Sam sarkofag wymagał natomiast usunięcia warstw farb i lakierów, jakie nałożono w przeszłości na jego powierzchnię. Miedzianym blachom udało się przywrócić naturalny odcień metalu. Całość wzmocniono i zaopatrzono w samonośną konstrukcję.

Dobiegła końca także renowacja dwóch mniejszych sarkofagów należących do królewicza Zygmunta Kazimierza Wazy (1640–1647) i królewny Marii Anny Izabeli Wazówny (ur. i zm. 1642) – dzieci Władysława IV i królowej Cecylii Renaty. Dodatkowo, remont przeszły też krypty wawelskie. Zainstalowano też tablice multimedialne.

Jak poinformowała A. T. Pracownia Konserwacji, w przyszłym roku planowane jest wydanie książki, która będzie omawiała wykonane prace konserwatorskie. Autorkami będą Agnieszka Trzos i Katarzyna Kolendo-Korczak. Wydawcą będzie Zamek Królewski na Wawelu przy współudziale Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Źródło:

A. T. Pracownia Konserwacji Zabytków, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-22-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone