Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Kraków, Małopolska
Opublikowany: 2020-07-03 20:59
Licencja: wolna licencja

Zakończono czteroletni projekt renowacji wawelskich sarkofagów królewskich i członków ich rodzin

W Katedrze Wawelskiej znowu znajduje się komplet sarkofagów królewskich, które poddano renowacji. Jak poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa odnowiono grobowce 7 polskich królów, 6 królowych, 6 królewiąt, 2 wieszczów narodowych i naczelnika państwa.

Wawel (fot. Zygmunt Put, udostępniono na licencji CC BY-SA 4.0 )

Zobacz też: Renowacja wawelskich zabytków trwa: Sarkofagi królów przeniesiono do Tychów

W ubiegłym roku na łamach Histmaga informowaliśmy, że sarkofagi króla Władysława IV, jego żony królowej Cecylii Renaty Habsburżanki, a także króla Augusta II Mocnego 4 kwietnia 2019 roku opuściły Kraków i trafiły do Tychów, gdzie zajęła się nimi A. T. Pracownia Konserwacji Zabytków.

Ostatnie z odnowionych sarkofagów wróciły na Wawel pod koniec czerwca tego roku. Prace konserwatorskie udało się sfinansować dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zdradzają, że metalowy sarkofag króla Polski, wielkiego księcia litewskiego i elektora saskiego Augusta II Mocnego (zm. 1733) przysporzył konserwatorom niemało problemów. Dlaczego?

Jak wyjaśniają: (….) - króla złożono w cynowej trumnie, która pierwotnie została umieszczona w drewnianym, pokrytym złoceniami sarkofagu. Gdy w 1839 roku król saski Fryderyk August, prawnuk Augusta Mocnego, ufundował obecny, miedziany sarkofag, cynowa trumna została do niego przełożona. W zeszłym roku okazało się, że z trumny niewiele już zostało. W wyniku korozji rozpadło się całkowicie jej dno, a burty były mocno powyginane. Sam sarkofag wymagał natomiast usunięcia warstw farb i lakierów, jakie nałożono w przeszłości na jego powierzchnię. Miedzianym blachom udało się przywrócić naturalny odcień metalu. Całość wzmocniono i zaopatrzono w samonośną konstrukcję.

Dobiegła końca także renowacja dwóch mniejszych sarkofagów należących do królewicza Zygmunta Kazimierza Wazy (1640–1647) i królewny Marii Anny Izabeli Wazówny (ur. i zm. 1642) – dzieci Władysława IV i królowej Cecylii Renaty. Dodatkowo, remont przeszły też krypty wawelskie. Zainstalowano też tablice multimedialne.

Jak poinformowała A. T. Pracownia Konserwacji, w przyszłym roku planowane jest wydanie książki, która będzie omawiała wykonane prace konserwatorskie. Autorkami będą Agnieszka Trzos i Katarzyna Kolendo-Korczak. Wydawcą będzie Zamek Królewski na Wawelu przy współudziale Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Źródło:

A. T. Pracownia Konserwacji Zabytków, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Polecamy książkę Marka Telera – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 12,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy