Zapowiedzi imprez historycznych (02.02.2017)

opublikowano: 2017-02-02 14:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Poznaniu, Warszawie i Łodzi!
REKLAMA

Bliskie spotkanie z mamutem w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza od początku lutego do końca kwietnia na nową wystawę prezentowaną w ramach cyklu Bliskie spotkania z… Wystawa przybliża muzealnym gościom temat szczątków mamuta. Przedstawione zostały na niej również inne zabytki z epoki kamienia datowane na czasy, kiedy owe zwierzęta występowały na terenie Polski.

Artefaktom towarzyszą plansze ze zdjęciami oraz informacje na temat występowania mamutów, ich naturalnego środowiska przyrodniczego oraz okresu, w jakim żyły. Część wystawy poświęcona zostanie także życiu myśliwych, którzy masowo polowali na te zwierzęta, co w konsekwencji przyczyniło się do ich wyginięcia.

Więcej informacji na stronie Muzeum

„Boginie na wybiegu” - wykład w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza w piątek 3 lutego o godzinie 17:30 na wykład dr Anny Straszewskiej „Boginie na wybiegu - inspiracje strojem antycznym w modzie XX i XXI wieku” w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej.

Już w końcu XVIII wieku pojawiły się w ówczesnej modzie pierwsze próby ożywienia historycznych form ubioru. Wtedy po raz pierwszy w codziennym stroju kobiecym odwołano się do antyku, który po dziś dzień stanowi inspirację dla projektantów. Nawiązują oni nie tylko do formy szat starożytnych Greków i Rzymian oraz ówczesnego sposobu kształtowania sylwetki, szukają także inspiracji w antycznej ornamentyce. Do klasycznych i uznanych za ponadczasowe projektów należą oparte na eksperymentach z draperią propozycje Mariano Fortuny’ego czy Madame Grès. Szlachetnej prostocie drapowanych szat przeciwstawić można epatujące bujnością formy i bogactwem zdobień realizacje (Gianni Versace, czy Dolce & Gabanna), a także projekty bazujące na antynomii między strojem a klasyczną nagością (np. Jean-Paul Gaultier).

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” - wystawa w Warszawie

Muzeum POLIN w Warszawie zaprasza na wystawę „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, którą będzie można oglądać od 3 lutego do 29 maja 201 roku.

Wystawa "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" opowiada o historii fonografii oraz muzyki popularnej w XX w. i pokazuje duży udział, jaki mieli w niej żydowscy producenci, kompozytorzy i artyści. Na wystawie można posłuchać muzyki kantoralnej, która dzięki gramofonowi upowszechniła się w domach żydowskiej klasy średniej, piosenek teatru jidysz, znanych na całym świecie popularnych piosenek z filmów, rewii i musicali, jazzu, folku i mocnych kawałków punkowych buntowników. Te utwory nie zawsze były żydowskie (często żydowskie nie były wcale), ale stanowiły odzwierciedlenie żydowskiego doświadczenia w XX wieku, na które składało się m.in. zaangażowanie w różnorodne ruchy artystyczne i polityczne, emancypacja i asymilacja, wreszcie - trauma wojny i Zagłady. Z drugiej strony, w płytowych zapisach widać także starania o podtrzymanie pamięci i żydowskiej tradycji, nieraz w formie śmiałych muzycznych eksperymentów.

Na wystawie, oprócz nagrań, wywiadów i oryginalnych płyt, zaprezentowane będą też fonografy i gramofony pozyskane od lokalnych kolekcjonerów. Atrakcją będzie również specjalnie skonstruowana szafa grająca, w której można posłuchać utworów tematycznie związanych z wystawą. Zobaczymy płyty i usłyszymy nagrania m.in. słynnego „Skrzypka na dachu”, tanga i fokstroty w wykonaniu orkiestry Jerzego Petersburskiego i Artura Golda, popularne filmowe przeboje autorstwa Henryka Warsa, w wykonaniu takich gwiazd jak Zula Pogorzelska, czy Mieczysław Fogg. Do tego utwory Boba Dylana, Lou Reeda, czy The Ramones, polski bigbit w wykonaniu Śliwek i Następców Tronów, nowoczesne interpretacje muzyki klezmerskiej w wykonaniu The Klezmatics, Kroke i niesamowita Barbara Streisand!

REKLAMA

Oprócz twórców na wystawie przedstawiamy również odbiorców muzyki – o piosenkach, które odegrały ważną rolę w ich życiu, opowiadają osoby osobiście i zawodowo związane z kulturą żydowską. Ich wypowiedzi to nie tylko opowieści o muzyce, ale również o doświadczeniu bycia Żydem w XX wieku.

Więcej informacji o wystawie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Elegancja i szyk czyli spacer po Żoliborzu Oficerskim w Warszawie

ABC Warszawy zaprasza w sobotę 4 lutego o godzinie 14:00 na spacer po Żoliborzu Oficerskim w Warszawie. Zbiórka na pl. Inwalidów pod pomnikiem - I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka..

Żoliborz Oficerski to wąskie, kręte i ciche uliczki, stare wille w ogrodach, urocze placyki i zaułki - to miejsce niewiele się zmieniło przez ostatnich 80 lat.

Na spacerze można dowiedzieć się m.in.:

  • Skąd się właściwie wziął Żoliborz?
  • Na kogo można było zawsze liczyć na 100 % ?
  • Która para napisała do siebie setki listów ?
  • Jak pierwotnie nazywała się ulica Czarnieckiego?
  • Skąd na Żoliborzu kolejka na Kasprowy?
  • Gdzie miał mieszkać Marszałek Piłsudski a gdzie mieszkał Haller ?
  • Gdzie jest najsłodsza willa na Żoliborzu?
  • Gdzie mieszkał pionier polskiego żeglarstwa i jednocześnie jedna z najbardziej wszechstronnych osób II RP?
  • Jak Niemcy nie odnaleźli polskiej łodzi podwodnej?
  • Jaka była historia uprowadzenia Aliny?
  • Który rzeźbiarz był kształcony na rabina?
  • Gdzie mieszkał twórca warszawskich legend?
  • Gdzie jest placyk 4 generałów?
  • Gdzie działała podziemna strzelnica?
  • Która rzeźba ma swoją siostrę bliźniaczkę?

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Różne tropy w twórczości braci Hirszenbergów” – z asystentem osób niewidomych i tłumaczem języka migowego w Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza w środę 8 lutego o godz. 16:30 na oprowadzanie muzealne "Różne tropy w twórczości braci Hirszenbergów". Oprowadzanie z asystentem osób niewidomych i tłumaczem języka migowego towarzyszące wystawie „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej”.

Regularnie proponujemy osobom z różnymi dysfunkcjami oraz potrzebami edukacyjnymi spotkania na naszych wystawach dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Na najbliższym oprowadzaniu po wystawie „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej” zaprezentowane zostaną różne konteksty twórczości braci Hirszenbergów.

Podczas spotkania zostanie nakreślone tło historyczne i społeczne środowiska, w którym kształtowały się postawy artystyczne przyszłych malarzy i architekta. Ponadto zostaną przedstawione współczesne interpretacje i recepcje twórczości braci Hirszenbergów.

Podczas oprowadzania obecny będzie tłumacz języka migowego, asystent osób niewidomych oraz tyflografiki do dyspozycji osób z dysfunkcją wzroku.

Wstęp wolny!

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów na stronie Muzeum

„Dąbrowszczacy 1936-39. Ochotnicy wolności?” – dyskusja w Warszawie

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję „Dąbrowszczacy 1936–39. Ochotnicy wolności?”, która odbędzie się w środę 8 lutego o godz. 18.00 w DSH (Warszawa, ul. Karowa 20).

W rozmowie wezmą udział:

  • prof. Andrzej Chojnowski,
  • prof. Marcin Kula,
  • Olga Johann – wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, działająca w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego,
  • Maciej Sanigórski — współautor materiału w „Karcie”, organizator Stowarzyszenia „Ochotnicy Wolności”.
  • Spotkanie poprowadzi Dominik Czapigo, redaktor kwartalnika „Karta”.

Punktem wyjścia będzie najnowszy numer kwartalnika „Karta”, którym – poprzez osobiste zapisy

i fotografie – przedstawiono losy polskich uczestników wojny w Hiszpanii.

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone