Zapowiedzi imprez historycznych (02.03.2017)

opublikowano: 2017-03-02 14:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Gdańsku, Warszawie i Krakowie!
REKLAMA

„Chłopi pańszczyźniani i folwarczni, komornicy, zbiedzy, rebelianci – jaka była ich rola w polskiej historii?” – spotkanie w Gdańsku

W piątek 3 marca o godz. 18:00, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na seminarium LUDOWA HISTORIA POLSKI. O kulturze, pracy i aspiracjach klas chłopskich na przestrzeni wieków rozmawiać będą historycy i eksperci.

Nie przez przypadek rozmawiać na ten temat będziemy właśnie w ECS. Walka o prawa pracownicze, emancypacja grup wykluczonych społecznie, stopniowe uzyskiwanie podmiotowości i poszerzanie społecznej świadomości o swoich prawach – oto podwaliny Solidarności. To również działania charakterystyczne dla każdego świadomego społeczeństwa obywatelskiego) – mówi Anna Fedas, koordynatorka wydarzenia.

Konferencja ma pokazać, jaką rolę w historii Polski na przestrzeni wieków odgrywały ludowe ruchy społeczne. Według naukowców historia ludowa Polski jest zbyt często pomijana przy wyjaśnianiu historii całego kraju.

Chcemy wypełnić luki w historiografii. Sympozjum pozwoli też na pewno udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego w panteonie bohaterów narodowych brak chłopów czy robotników – zapowiada dr Grzegorz Piotrowski z Wydziału Myśli Społecznej ECS.

W dyskusji, która odbędzie się w sali wystaw czasowych, w piątek, 3 marca o godz. 18 wezmą udział:

  • Michał Rauszer – doktor kulturoznawstwa, etnolog. Pracownik Instytutu Slawistyki PAN. Zajmuje się kulturowym konstruowaniem tożsamości, buntem oraz badaniami nad biopolitycznym kształtowaniem stosunków pańszczyźnianych.
  • Waldemar Kuligowski – profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, przewodniczący Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, kierownik redakcji UAMTV. Aktualnie prowadzi badania dotyczące publiczności festiwali muzycznych oraz kulturowych skutków budowy autostrad.
  • Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog, antropolog, historyk. Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej.

Organizatorami wydarzenia są ECS oraz pismo „Czas Kultury”.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Ochota - Dzielnica Kobiet” – spacer w Warszawie

ABC Warszawy zaprasza w sobotę 4 marca o godzinie 12:00 na spacer śladami znanych i nieznanych bohaterek Ochoty. Tytułowej „dzielnicy kobiet” – mieszkało i pracowało wiele wybitnych kobiet. Na pewno nie zabraknie licznych anegdot, fotografii oraz wspomnień. Zbiórka pod gmachem Akademii Pedagogiki Specjalnej (ul. Szczęśliwicka 40).

Na trasie m.in.:

  • Która pani wymyśliła legendarny symbol?
  • Kim była Lady of Warsaw?
  • Która dama kąpała się w szampanie?
  • Kto zakładał czerwony berecik a kto koniczynkę?
  • Która kobieta była największą gorszycielką i skandalistką w dwudziestoleciu międzywojennym?
  • Która kobieta robiła z Gestapo idiotów?
  • Która pani prawdopodobnie była najlepszą kobietą w łóżku?
  • Kto w czasie okupacji odegrał ogromną rolę w histori tajnego nauczania?
  • Której kobiecie tysiące ludzi zawdzięcza życie i zdrowie?
  • Która pani została wyrwana na kserówkę?

Prowadzenie: Łukasz Kulej

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Knajpy, restauracje i kawiarnie Dwudziestolecia” – spacer po Warszawie

Warszawy Historia Ukryta zapraszaja w niedzielę 5 marca o godzinie 11:05 na spacer, który przeniesie Państwa w świat przedwojennych dancingów, rautów, literackich pojedynków oraz niezapomnianych anegdot. Zbiórka na schodach Zachęty.

REKLAMA

Czy jest ktoś, kto nie ma ochoty zasiąść do stolika na półpięterku, wdać się w dyskusje z Francem Fiszerem oraz zatańczyć na obrotowym parkiecie w Adrii? Zatem przekonajmy się jak wyglądały knajpy i restauracje międzywojnia! – zachęcają organizatorzy – Sprawdźmy czy picie kawy jest nałogiem, z czego słynęła ulica Gnojna, kogo na kolacje nie zapraszał Lechoń i kto miał pilnować, aby jego podwładni za dużo nie pili?

Spacer poprowadzi historyk i warszawski przewodnik miejski, Adrian Sobieszczański.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Warszawa wiosną 1967 roku” – debata w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza we wtorek 7 marca o godz. 18:00, na wydarzenie inaugurujące program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Jaka była w tamtym czasie atmosfera inteligenckiej Warszawy? Czy młodzi ludzie czuli zbliżającą się burzę, która miała wywrócić życie wielu z nich do góry nogami? Jak w tym świecie odnajdywała się młodzież żydowska i co ją różniło od młodzieży polskiej?

Jak wyglądał świat młodych warszawiaków pół wieku temu, w czasach nasilającej się antysemickiej nagonki? Świat licealistów i studentów, którzy za chwilę będą musieli stanąć przed ważnymi wyborami, szybko dorosnąć, a niejednokrotnie opuścić rodziny, przyjaciół i znajome miejsca? – pytają organizatorzy – Nasi goście Barbara Hoff, Stanisław Tym, Jan Lityński, Adam Ringer i Seweryn Blumsztajn będą rozmawiać o marzeniach młodzieży tamtych czasów, ich planach i stylu życia. Niektórzy rozmówcy opowiedzą o własnych doświadczeniach, inni – o swoich przemyśleniach i odkryciach dotyczących Warszawy sprzed pięćdziesięciu lat.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Pod patronatem Histmag.org : „Kwiaty dla Inki” – inicjatywa NZS na Dzień Kobiet w Warszawie.

W środę 8 marca, w Dzień Kobiet w samo południe na Placu Zamkowym w Warszawie NZS UW rozda kilkaset tulipanów oraz naklejek z wizerunkami m. in. Danuty Siedzikówny, Zofii Pelczarskiej czy Elżbiety Kozaneckiej w geście pamięci i szacunku dla kobiet, które warto naśladować. Ale to nie koniec.

W tym roku po raz pierwszy organizujemy pokaz filmu Teatru Telewizji TVP "INKA 1946" wraz z prelekcją Bartłomieja Rychlewskiego - historyka, dawnego członka NZS – zapraszają organizatorzy – Chcemy, aby 8 marca był okazją zarówno do świętowania dla wszystkich kobiet, ale też dniem, w którym przypomnimy o prawdziwych polskich bohaterkach.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

O krakowskiej Radzie Pomocy Żydom – wykład w Krakowie

W czwartek 9 marca o godz. 16:00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Apteki pod Orłem na wykład, który wygłosi Bartosz Heksel, poświęcony krakowskiej Radzie Pomocy Żydom, powołanej do życia 12 marca 1943 roku.

Konspiracyjna organizacja miała za zadanie ratowanie Żydów od Zagłady, m.in. dostarczała ukrywającym się fałszywe dokumenty i zapomogi pieniężne, wyszukiwała kryjówki, organizowała ucieczki z obozów. W 1963 roku cała organizacja została odznaczona medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Wykład jest także zapowiedzią wystawy zatytułowanej „Kryptonim Żegota – ukryta pomoc, pomoc ukrytym”, która zostanie otwarta 15 listopada 2017 roku w oddziale MHK Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Wstęp wolny!

Więcej informacji o tym wykładzie i całym cyklu na stronie muzeum.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone