Zapowiedzi imprez historycznych (11.05.2017)

opublikowano: 2017-05-11 14:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Krakowie, Czersku, Warszawie, Gdańsku i innych miastach w całej Polsce!
REKLAMA

40-lecie Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie

15 maja 2017 r. minie 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności, którego celem było zainicjowanie prac nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Studencki Komitet Solidarności był grupą młodych ludzi, którzy przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej w Krakowie, a także poprzez struktury SKS-ów w całej Polsce. Z tej okazji Stowarzyszenie Maj77 zaprasza na jubileuszowe obchody w Krakowie.

Stowarzyszenie Maj77 zaprasza na jubileuszowe obchody, które odbędą się w Krakowie w maju 2017 r. Poniżej harmonogram uroczystości:

  • 15 maja (poniedziałek), – spotkania w mediach i popularyzacja rocznicy.

Specjalny program poświęcony SKS na antenie TVP Historia.

  • 15 maja (poniedziałek), godzina 12:00, Msza Święta za Polskę i Europę – za pokojową przyszłość

w 40. rocznicę powstania SKS w klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

  • 15 maja (poniedziałek), godzina 14:00, uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności

skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek, al. 3 Maja.

  • 16 maja (wtorek), godzina 10:00-17:00, Konferencja naukowa „Studencki Komitet Solidarności (1977-1980).

Czterdzieści lat później” - Aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24.

  • 17 maja (środa), godzina 12:00 – otwarcie wystawy IPN„ Solidarność narodziła się w Krakowie” w gmachu Senatu RP.
  • 22 maja (poniedziałek), – otwarcie wystawy IPN „Solidarność narodziła się w Krakowie” w gmachu Sejmu RP.

Dodatkowe informacje o SKS i stowarzyszeniu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia.

IX Turniej Rycerski w Czersku

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii oraz Bractwo Rycerskie Smocza Kompania mają zaszczyt zaprosić Państwa w magiczną podróż w głąb historii, która rozgrywać się będzie w murach zamku w Czersku w dniach 13-14 maja 2017.

A tam mrożące krew w żyłach pojedynki na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, koncerty muzyki dawnej, a także jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie. Wszystko odtworzone z największym pietyzmem przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy, po to by na krótką chwilę tchnąć ducha dawnej świetności w wiekowe mury czerskiej warowni.

Tłem historycznym turnieju, jest wydarzenie mające miejsce w roku 1226, kiedy to książę Konrad Mazowiecki, chcąc uzyskać pomoc zbrojną w walce z nawiedzającymi nasze ziemie pogańskimi Prusami, sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Ta, kontrowersyjna, z dzisiejszego punktu widzenia decyzja, oraz towarzyszące jej wydarzenia, są świetną okazją do wskrzeszenia, choć na chwilę barwnej i fascynującej epoki, znanej dziś głównie z filmów i książek.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładny program na stronie Zamku w Czersku.

„Moko jest spoko czyli podróż na Morskie Oko” – spacer po Warszawie

ABC Warszawy kontynuuje podróże po Mokotowie. W sobotę 13 maja o godzinie 16:00 organizatorzy na spacer „Moko jest spoko czyli podróż na Morskie Oko”. Zbiórka przed Kościołem św. Michała Archanioła

ul. Puławska 95.

Park Morskie Oko istnieje od XVIII wieku. Dziś jest miejscem rekreacyjnym, ale ma za sobą bogatą historię. Ciekawostki można znaleźć również w jego okolicach. Wspólnie odkryjemy sekrety i tajemnice tego pięknego miejsca – zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć m. in.:

  • Gdzie ukrywał się najsłynniejszy z Warszawskich Robinsonów ?
  • Gdzie powstawały i co leczyły tabletki "z kogutkiem"?
  • Jak niewinny żart doprowadził do tragedii ?
  • Gdzie jest dom, w którym ukazuje duch zakochanej Hanki ?
  • Który architekt zakochany był w betonie ?
  • Komu przyjaciele podarowali najgorsze prezenty na świecie ?
  • Kto i gdzie ukrywał Żydów w czasie okupacji ?
  • Skąd wzięła się ulica Belgijska na Mokotowie ?
  • Kto spoczywa w mauzoleum przy jednej z parkowych alejek?
  • Kto nie chciał Matejki?
  • Gdzie odbywały się walki kobiet w ksiślu ?
  • Kto jadał niemal codziennie pieczone kawki ?
  • Kto w wyniku zazdrości zamknął krawca na 2 dni :) ?
  • Gdzie mieszkał Król Francji ?
  • Poznamy też legendy Morskiego Oka
  • Gdzie funkcjonowało kino Rozkosz?

Na koniec wycieczki przejazd przedwojenną windą.

Wycieczkę poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej.

Spacer organizowany jest na zasadzie dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Marsze Pileckiego 2017 – Gdańsk, Częstochowa, Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław

„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego. W niedzielę 14 maja ulicami gdańskiego śródmieścia maszerować będą członkowie organizacji o charakterze patriotycznym, uczniowie lokalnych szkół oraz pomorskie rodziny. Uczestnicy uczczą tym samym pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku.

REKLAMA

Inicjatywy związane z przywracaniem pamięci o niezłomnych żołnierzach polskiego podziemia przybliżyły wielu Polakom sylwetkę rotmistrza, wielkiego rodaka, który w swoim życiu kierował się dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna, a najdroższą sercu rodzinę uczył znaczenia patriotyzmu i wolności. Podobnie będzie też 14 maja w gdańskim śródmieściu. Marsz zainauguruje o godzinie 11.00 msza święta w kościele św. Brygidy. Następnie uczestnicy przemaszerują spod pomnika ks. Henryka Jankowskiego przy kościele św. Brygidy ulicami Starego Miasta. Marsz zakończy się pod pomnikiem „tym co za polskość Gdańska” przy ulicy Podwale Staromiejskie.

(fot. Katarzyna Guziak)
  • Cieszymy się, że nasza inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością – mówi Mateusz Marcinkiewicz z trójmiejskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber, które organizuje przedsięwzięcie – Wśród partnerów marszu są Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Republikanie, wspiera nas również Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Jak wynika z ostatnich sondaży 66% Polaków wciąż nie wie, kim był rotmistrz Pilecki. Chcemy, żeby świadectwo, jakie dał nam swoim życiem dotarło do jak największej liczby odbiorców, dlatego już teraz zachęcamy do przyłączenia się do naszego gdańskiego marszu – dodaje organizator.

Więcej informacji na temat Gdańskiego Marszu Pileckiego uzyskać można na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Więcej informacji o Marszach Pileckiego w Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, które odbędą się w niedzielę, 14 maja można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.

„Ilu Żydów żyło w Polsce powojennej?” – spotkanie w Muzeum POLIN w Warszawie

W czwartek 18 maja o godz. 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Nowe życie w nowej Polsce. Instytucje i organizacje żydowskie 1944-1950”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968. Wydarzenie pod patronatem naszego portalu!

Cztery fale emigracji – po pogromie kieleckim, dwie w latach 50. oraz po Marcu ‘68 – zmniejszyły liczbę Żydów mieszkających w Polsce o blisko 90 procent, zmieniając gruntownie skład i charakter tej społeczności oraz jej życie kulturalne i społeczne.

REKLAMA
FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Wykład wygłosi prof. Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW, badacz historii stosunków polsko-żydowskich, historii PRL i historii migracji międzynarodowych w XX wieku.

Wstęp wolny!

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

Więcej informacji o tym wykładzie i całym cyklu na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Noc Muzeów w Krakowie i Warszawie!

Noc Muzeów w Krakowie tradycyjnie odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja. Zatem już dzień wcześniej niż w innych polskich miastach będzie można zobaczyć ulubione muzea. Już teraz wiadomo, że Noc Muzeów - Kraków 2017 zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Ponad 50 muzeów i kilka nowości czeka na zwiedzających.

Noc Muzeów 2017 – Kraków: program, lista muzeów

W Warszawie w nocy z 20 na 21 maja odbędzie się już 14 edycja Nocy Muzeów. W tym roku do udziału w warszawskiej edycji zgłosiło się ponad 230 placówek, z tego 50 to muzea. Tegoroczna Noc Muzeów to nie tylko okazja do odwiedzenia ulubionych miejsc za darmo – to także wiele nowych atrakcji.

Noc Muzeów 2017 – Warszawa: program, lista muzeów

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone