Zapowiedzi imprez historycznych (25.05.2017)

opublikowano: 2017-05-25 13:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie i Łodzi!
REKLAMA

Otwarcie odnowionego Muzeum Warszawy

W dniach 26-28 maja na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje. Muzeum zaplanowało wieczorne projekcje, pokazy na kamienicach i koncert Sinfonii Varsovii. Przygotowano także niespodziankę dla wszystkich, którzy w ten weekend odwiedzą warszawską Starówkę. Na dwa dni „Muzeum wyjdzie ze swoich murów” i zaprezentuje część wystawy „Rzeczy warszawskie” na płycie Rynku Starego Miasta. Autorem i realizatorem tej wielkoformatowej instalacji jest zespół Platige Image/Fish Ladder.

Start imprezy nastąpi w piątek 26 maja o godzinie 20.00.

Muzeum Warszawy to instytucja kultury m.st. Warszawy. Współorganizatorem imprezy otwarcia jest Urząd m.st. Warszawy.

Serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami w tym szczególnym dniu! – zapowiada Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Więcej informacji i dokładny program Targów na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Ossolineum – instytucja trwalsza od państwa” – dyskusja w Warszawie

We wtorek 30 maja o godz.18.00 w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20) Ośrodek KARTA, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i DSH zapraszają na dyskusję: Ossolineum – instytucja trwalsza od państwa: dwieście lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Lwów/Wrocław 1817–2017).

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i wykonawca testamentu Józefa Maksymiliana Ossolińskiego,
  • Tomasz Kuba Kozłowski, twórca Warszawskiej Inicjatywy Kresowej
  • Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA,

a poprowadzi je dr Wojciech Stanisławski (Muzeum Historii Polski).

Punktem wyjścia będzie najnowsza „Karta” 91, której tematem głównym jest historia Ossolineum. Opowiedziane: początki – głosem Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, fundatora; powab ossolińskiej czytelni – ilustrowanymi wspomnieniami lwowian w początkach XX wieku; walka o zachowanie zbiorów w polskich rękach i powojenne przeniesienie Zakładu do Wrocławia – montażem tekstów źródłowych; współczesność - głosem dyrektora (od 1990 roku).

7. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii w Łodzi

We wtorek 30 maja 2017 roku w Łodzi odbędzie się 7. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. Temat przewodni tegorocznej edycji – „Zabytki techniki – jak wykorzystać ich potencjał” ma skłonić do dyskusji nad wyzwaniami, jakie stoją przed zarządcami obiektów technicznych i inżynieryjnych w dobie wzmożonego zainteresowania architekturą industrialną zarówno wśród osób prywatnych, jak i wielu przedsiębiorców, a także nad zastosowaniem strategii edukacyjno-popularyzatorskiej z zachowaniem i poszanowaniem tych zabytków dla przyszłych pokoleń.

Organizatorem Spotkania jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Łódź, na terenie którego znajduje się jeden z najmłodszych Pomników Historii, wpisany na listę w 2015 roku jako wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego.

Obrady Spotkania odbędą się we wtorek 30 maja w siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Podczas dwóch sesji wykładowych właściciele i zarządcy zabytkowych obiektów przybliżą nam ich historię oraz podzielą się refleksją na temat przyszłości, jaka stoi przed tymi obiektami. Dodatkowo, przed pierwszą sesją obrad odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki Historii” poświęcony właśnie Łodzi. Odcinki cyklu powstają we współpracy NID z TVP Kultura.

REKLAMA

Celem dorocznych Spotkań jest wymiana doświadczeń i budowanie współpracy pomiędzy opiekunami obiektów, które mocą zarządzenia Prezydenta RP zostały uznane za Pomnik Historii, a także wypracowywanie dobrych wzorców w zarządzaniu tymi wyjątkowymi miejscami oraz upowszechnianie wiedzy o ich potencjale i roli w rozwoju lokalnym. W ciągu ostatnich kilku lat Spotkania odbyły się między innymi w Łańcucie, Częstochowie i Paczkowie.

Spotkanie adresowanie jest do opiekunów Pomników Historii, służb konserwatorskich, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, właścicieli i zarządców zabytków, przedstawicieli organizacji pozarządowych

i naukowców.

Locarno – „okrojenie zwycięstwa” czy uspokojenie powojennej Europy? – wykład w Warszawie

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na cykl wykładów otwartych Marka Kornata „Dlaczego II wojna światowa zaczęła się w Polsce? Ład wersalski a pokój w Europie”. Trzeci wykład „Locarno – „okrojenie zwycięstwa” czy uspokojenie powojennej Europy?” odbędzie się we wtorek 30 maja o godz. 17.30 w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami (Warszawa, ul. Foksal 17, III piętro).

Prof. Marek Kornat o najbliższym wykładzie:

Wykład będzie poświęcony znaczeniu traktatu z Locarno (systemu locarneńskiego) dla losów ładu wersalskiego w międzywojennej Europie. Duża część historiografii postrzega Locarno jako prawdziwy akt pokoju między Niemcami a ich wrogami z I wojny światowej. Jak wiadomo, teza ta pozostaje silnie obecna, zwłaszcza w poglądach tych historyków, którzy upatrują w konferencji locarneńskiej preludium do pojednania francusko-niemieckiego w myśl uspokojenia i zjednoczenia Europy Zachodniej. Zapominają oni jednak o tym, że Locarno stworzyło wyłom w bezpieczeństwie europejskim, zostawiając Europę Środkową i Wschodnią bez analogicznej gwarancji. Z mojego punktu widzenia tezy apologetów Locarno zasługują na krytykę i wymagają polemiki – temu będzie poświęcony wykład. Z punktu widzenia, który jest mi bliski, Locarno było aktem podziału Europy, osłabienia ładu wersalskiego, a przede wszystkim przyniosło złudne nadzieje na wznowienie koncertu mocarstw. Francji dało rezultaty wybitnie połowiczne, bo chociaż w Locarno zdobyła brytyjskie gwarancje, to polityka francuska musiała coraz bardziej wyzbywać się swojej samodzielności.

Prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN, Wydział Prawa i Administracji UKSW) to historyk i sowietolog. Zajmuje się historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XX wieku oraz dziejami polskiej i zachodniej myśli politycznej i sowietologii. Gościł naukowo m.in. w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i w Leibniz-Institut für Europäische Geschichte w Moguncji. Laureat licznych nagród i stypendiów.

Więcej informacji na stronie wydarzenia i na stronie wydarzenia na Facebooku

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone