Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Historia społeczna, Historia życia codziennego i obyczajowości, Film i telewizja, Gry, 1945-1989
Opublikowany: 2020-11-27 06:23
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Zapraszamy na konferencję online „Militaria w POPkulturze. Zimna wojna”!

Blokada Berlina, Wojna Koreańska, Kryzys Kubański czy wojna w Wietnamie – wszystkie te wydarzenia łączy jeden wspólny mianownik: konflikt powszechnie znany jako zimna wojna. Zapraszamy na 3. edycję wyjątkowego festiwalu Militaria w POPkulturze, który odbędzie się 5 grudnia 2020 roku – tym razem w formie online.

Plan konferencji Militaria w POPkulturze

Zanurz się razem z nami w świat zimnej wojny, która choć przeminęła, to pozostawiła niezmywalny ślad w kartach światowej historii. Podczas 44 lat jej trwania ukształtował się świat, w którym obecnie żyjemy. I mimo prawie 30 lat od jej zakończenia, wciąż pozostaje żywa w naszej wyobraźni.

Chcielibyśmy niniejszym ogłosić trzecią już edycję wyjątkowego festiwalu Militaria w POPkulturze, który odbędzie się 5 grudnia 2020 roku. Tym razem, w wyjątkowych czasach, zapraszamy do spotkania online.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie, jak już pewnie się domyślacie, ZIMNA WOJNA. Porozmawiamy o jej wpływie na naszą kulturę i popkulturę, zastanowimy się nad tym, dlaczego ciągle jest tak bardzo obecna w naszym życiu i regularnie pojawia się w filmach, grach czy innych mediach.

Specjalnie dla Czytelników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie podczas festiwalu wystąpi Maciej Frączyk, czyli znany i uwielbiany twórca „Przemyśleń Niekrytego Krytyka”, publicysta, satyryk, pedagog i nauczyciel. Wraz z Krzysztofem „Atorem” Woźniakiem poprowadzi dyskusję na temat, który wciąż nurtuje pasjonatów po obu stronach oceanu: postaci amerykańskiego bohatera w kinie okresu zimnej wojny.

Ponadto, Natalia Pochroń zajmie się tematem wojny wietnamskiej z perspektywy reporterów wojennych, Przemysław Mrówka przeanalizuje przedstawienie zimnowojennych konfliktów w grach komputerowych, Damian Rosłoniec z kanału YouTube Światowa Historia podejmie temat zimnej wojny w Ameryce Łacińskiej na podstawie propagandy kubańskiej w kinie, muzyce i innych wytworach kultury tamtego okresu; Dr Tomasz Leszkowicz przedstawi plany potencjalnego udziału Ludowego Wojska Polskiego w III wojnie światowej.

Na sam koniec zapraszamy na popkulturalny, zimnowojenny pub quiz, który poprowadzą Oliwia Bonarek i Piotr Tanajewski. Udział w quizie odbędzie się na podstawie zapisów. Zacznijcie zbierać znajomych do drużyny i oczekujcie ogłoszenia w najbliższym czasie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wojna w Wietnamie była relacjonowana i obrazowana przez różne media, jak wyglądała propaganda nie tylko w Polsce, ale choćby na Kubie, jakie były plany dot. III wojny światowej i udziału w niej sił zbrojnych PRL, albo które konflikty zimnowojenne najczęściej wykorzystywano w grach komputerowych i dlaczego – ten festiwal jest właśnie dla Ciebie. Dołącz do wydarzenia na Facebooku by być na bieżąco!

Wydarzeniu patronuje portal Histmag.org

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy