Zapraszamy na spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem z okazji premiery książki „Tajemnica Iny”
Zapraszamy na spotkanie z Cezarym Harasimowiczem z okazji premiery jego książki „Tajemnica Iny” (Wydawnictwo OsnoVa). Rozmowę poprowadzi Marta Kuligowska. Gościem specjalnym będzie Marek Teler, który opowie o prawdziwych losach Iny Benity. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku 1944pl i Osnovapublishing.
Wyjmuję ze skrytki notatki, brudnopis, teczkę. Zastanawiam się. Patrzę na fotografię Iny Benity. Widzę ją na okładce, z papierosem w prawej dłoni, na której błyszczy pierścionek z owalnym kamieniem. Spojrzenie uciekło gdzieś w dół, ku niewiadomemu punktowi, oczy niewidoczne, przykryte cieniami powiek i długimi rzęsami. Falująca półdługa koafiura, włosy złote z niedbałą falą nad czołem. Nagie ramiona, kadr ucięty lekko nad biustem, kusi i rozpłomienia. Lewa dłoń niedbale przykrywająca odkryty tors. Usta przytrzymujące papierosa wydatne, ale nienachalne. Oto kobieta zamyślona, oddalona od świata, smutna i jakby zakryta woalem jakiegoś cierpienia. Chciałoby się zerwać ten całun i odgadnąć tajemnicę. Reszta jest poza granicami obrazów i opowieści.
Cezary Harasimowicz (fragment książki)
„Tajemnica Iny“ to biograficzna powieść o niezwykłych losach najpiękniejszej aktorki wojennej Warszawy. Ina Benita w latach 30. była gwiazdą teatru i filmu. W czasie wojny niesłusznie oskarżono ją o kolaborację z Niemcami, po czym... ślad po niej zaginął. Zmarła w 1984 r. w USA. Dopiero niedawno zaczęto odkrywać jej powikłane powojenne losy. Cezary Harasimowicz w swojej powieści opowiada o jej życiu, szukając odpowiedzi na pytanie: co sprawiało, że Ina tak fascynowała każdego, kto ją spotkał.
Partnerem wydarzenia jest magazyn VoguePolska i OsnoVaPublishing.
Książkę można kupić w księgarniach i online.
O BOHATERCE KSIĄŻKI
Ina Benita (wł. Janina Florow-Bułhak) – urodzona w 1912 r. w Kijowie, polska aktorka teatralna i filmowa. Na scenie zadebiutowała w 1931 r., w filmie – rok później. Była jedną z najbardziej fascynujących przedwojennych gwiazd sceny i srebrnego ekranu. Zagrała w siedemnastu filmach. Piękna, charyzmatyczna, wszechstronnie utalentowana. W czasie wojny oskarżono ją o kolaborację z niemieckim okupantem. Współpracowała z wywiadem Armii Krajowej, była więźniarką na Pawiaku. Ostatni raz w Polsce widziano ją w czasie Powstania Warszawskiego. Jej powojenne losy długo pozostawały nieznane. Wiodły przez Niemcy, Francję, Algierię, Maroko i Casablankę, aż do Stanów Zjednoczonych, gdzie Ina Benita zmarła w 1984 r. w całkowitym zapomnieniu. Przez długie lata pozostawała bezpodstawnie wymazana z historii polskiej kultury.
„Ina Benita jest podobna do Mae West. Co ja mówię, to Mae West jest podobna do Iny Benity. (…) W każdym razie Mae West nie ma w sobie tego… tego czegoś, szukam odpowiedniej metafory i znajduję tylko jedno określenie: tajemnica. (…) Pod płaszczem seksapilu, beztroski, figlarnego humoru kryje się jakiś sekret, który nazwałbym smutkiem. Odkryłem ów tajemniczy spleen platynowej Iny Benity jesienią 1938 roku”.
O AUTORZE KSIĄŻKI
Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (między innymi „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Daleko od okna”, „Żyć nie umierać”, „Ekstradycja 3”, „Przeprowadzki”). Autor kilkunastu powieści (między innymi „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”). Laureat wielu nagród, w tym amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.
GOŚĆ SPECJALNY:
Marek Teler (ur. 1996) - dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet, genealogią oraz artystami II Rzeczypospolitej. Autor książek „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” i „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”.
Rozmowę poprowadzi Marta Kuligowska – dziennikarka w telewizji TVN, TVN Style i TVN Meteo Active, prowadzi program „Wstajesz i wiesz” na TVN24.
W razie pytań, prosimy o kontakt: [email protected]