Zbiórka publiczna – jest szansa na zmiany!

opublikowano: 2012-03-29 20:37
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przed dwoma tygodniami, w artykule: Histmag w sądzie, czyli dlaczego zawiesiliśmy zbiórkę funduszy na portal poinformowaliśmy o przepisie prawa utrudniającym funkcjonowanie wielu inicjatyw internetowych. Pojawiła się jednak iskierka nadziei. W Sejmie trwają prace nad zmianą odpowiedniej ustawy.
REKLAMA

Wzmiankowany artykuł przeczytało wiele tysięcy internautów. Poruszony w nim problem wywołał interesującą dyskusję w różnych miejscach polskiej sieci. Wielu użytkowników internetu nie zdawało sobie sprawy z jego istnienia, a niektórzy przyznawali, że sami nieświadomie łamali prawo.

Postanowiliśmy pójść krok do przodu. O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy kilkudziesięciu posłów. Dobór nie był przypadkowy – wybraliśmy osoby aktywne w Sejmie, otwarte na problemy obywateli. Skupiliśmy się na posłach i posłankach naszym zdaniem dobrze znających internet. Staraliśmy się zebrać osoby ze wszystkich ugrupowań obecnych w parlamencie.

To tu rozstrzygnie się, czy crowdfunding w internecie zostanie zalegalizowany (fot. Piotr Vagla Waglowski)

Zwracam się z uprzejmym wnioskiem o podjęcie działań, mających na celu zmianę archaicznych przepisów prawa. Sądzę, że należy na nowo opisać zbiórki publiczne w systemie prawnym, przede wszystkim mając na uwadze coraz popularniejszy crowdfunding, a więc popularny w krajach zachodnich sposób pozyskiwania środków na rozwój wartościowych i godnych poparcia projektów, zwłaszcza internetowych. – napisał między innymi w liście do parlamentarzystów nasz wydawca, Michał Świgoń.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Niezwykle mile zaskoczyło nas to, że wielu z adresatów naszego listu kojarzyło nasz portal, a niektórzy bardzo dobrze orientowali się w problemie. Z odpowiedzi na nasz list wyłania się następujący obraz:

  • problem jest przedmiotem analizy, zarówno przedstawicieli rządu, jak i opozycji; istnieje spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach pojawią się trzy projekty zmiany istniejącego prawa: rządowy i dwóch ugrupowań opozycyjnych;
  • na niektóre z listów otrzymaliśmy rzetelną odpowiedź od posłów w ciągu kilku godzin – co niezwykle pozytywnie nas zaskoczyło.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zmiany istniejącego prawa. Wierzymy, że już niedługo sytuacja, w której np. grupa młodych ludzi zbiera w internecie pieniądze na zakup serwera dla swojego forum dyskusyjnego, przestanie być przedmiotem zainteresowania policji, sądów i ministerstwa.

Jednocześnie bardzo dziękujemy za wszystkie ciepłe listy, wiadomości i komentarze, które otrzymaliśmy. Pojawił się pomysł, by w naszej ofercie, poza klasycznymi e-bookami, pojawiły się również takie zawierające najciekawsze artykuły z naszego portalu. Propozycja nam się spodobała i intensywnie działamy, by wcielić ten projekt w życie, co nastąpi prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. W naszym serwisie pojawiła się również pierwsza – nietypowa a zarazem bardzo sympatyczna – reklama wykupiona przez naszą Czytelniczkę.

Wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w akcję zmiany prawodawstwa lub wesprzeć nasz portal, prosimy o kontakt z [email protected]">[email protected].">[email protected].

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone