Autor: Karolina Wanda Olszowska
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia religii, Ujęcia przekrojowe, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2017-03-19 18:00
Licencja: wolna licencja

Ziauddin Sardar – „Mekka. Święte miasto” – recenzja i ocena

Mekka fascynuje i zachwyca. Święte miasto, do którego wstęp mają tylko muzułmanie, każdego roku przyciąga miliony pielgrzymów. Ziauddin Sardar zabiera czytelnika do wyjątkowego miejsca, gdzie większość z nas nigdy nie miałaby szansy trafić.
REKLAMA
Ziauddin Sardar
„Mekka. Święte miasto”
Ocena: 8
54,90 zł
Wydawca: Czarne
Tłumaczenie: Damian Jasiński
Rok wydania: 2016
Okładka: twarda
Liczba stron: 440
Format: 150 mm × 230 mm
ISBN: 978-83-8049-354-4

Sardar to urodzony w 1951 roku w Pakistanie, a wykształcony w Londynie wszechstronny humanista: pisarz, publicysta i krytyk współczesnej myśli muzułmańskiej. Według magazynu „Prospekt” jest on jednym ze stu najważniejszych brytyjskich intelektualistów. Tym razem zabiera czytelnika do Mekki, świętego miasta wyznawców islamu. Samo miejsce jest niezwykle interesujące, ale chyba jeszcze ciekawszy jest sposób, w jaki autor nam je przedstawia.

Autor wychodzi z założenia, że książkę czytać będą przede wszystkim ci, którzy o islamie mają skromną wiedzę. Dlatego też szeroko wyjaśnia wszelkie zawiłości historyczne, obrzędowe czy religijne, prezentując je w kontekście historycznym, dzięki czemu staną się one zrozumiałe dla wszystkich. Opowieść rozpoczyna się jednak od dość osobistej mikrohistorii: sam Sardar opowiada jakie miejsce w jego życiu zajmowało to święte miasto, jeszcze w Pakistanie. Wspomina o tym, gdy jako mały chłopiec po raz pierwszy zetknął się kartką z kalendarza, na której widniała Al-Kaba. Pomimo takiego swoiście popkulturowego wspomnienia, Mekka pozostaje dla autora miejscem mistycznym, do którego udał się w swoim życiu pięciokrotnie.

W swojej karierze zawodowej Sardar był m.in. pracownikiem Centrum Badań nad Hadżdżem (pielgrzymką) i w tym okresie postanowił odbyć pielgrzymkę tak jak robili to wierni przez wieki – pieszo z osłem u boku. Pomimo zdobycia pozwolenia i zakupienia osła nie zdawał sobie jednak sprawy z tego jak trudne będzie to przedsięwzięcie. Osioł nie chciał współpracować, napotkani Beduini wcale nie byli przyjaźnie nastawieni, a droga była bardziej wyczerpująca, aniżeli skłaniająca do refleksji. Na kanwie tej właśnie osobistej historii opowiedziana jest pielgrzymka do Mekki. Jak widać, jest w niej miejsce nie tylko na muzułmański mistycyzm, ale również na twardą rzeczywistość.

REKLAMA

Wspólnie z autorem śledzimy rytuały, jakie towarzyszą pielgrzymce, ich pochodzenie i genezę. Czytelnik może się dowiedzieć jak ważny jest Abraham dla muzułmanów, dlaczego Hagar została na pustyni i co Izmael ma wspólnego z wytryśnięciem źródełka Zamzam. Wszystko to jednak nie jest oderwane od twardej rzeczywistości, bliższej ludziom Zachodu. Gdy przeczytamy o „kamieniowaniu szatana”, będziemy jednocześnie zastawiać się dlaczego obrzęd ten był dla pielgrzymów tak niebezpieczny. Zresztą ten i podobne problemy z jakimi borykają się pielgrzymi, należą już nie tylko do świata muzułmańskiej duchowości, ale w równym stopniu do świata polityki.

Ziauddin Sardar w swojej książce przestawił też historię samego miasta: od czasów Abrahama czy Mahometa, aż do czasów współczesnych. Sprawnie i plastycznie pokazuje jak dalece miasto to fascynowało zachodnich podróżników i jak zmieniało się przez stulecia. Pewnym paradoksem jest obserwacja, że choć znajdowało się w centrum religijnego życia muzułmanów, to jednocześnie pozostawało na politycznym marginesie. Obecnie coraz silniej wdziera się tu nowoczesność. Coraz szerszą falą wpływa tu komercja, powstają drogie hotele, a jeżeli pielgrzymi śpią przynajmniej w namiotach, to klimatyzowanych. Jakby tego było mało, blisko centrum pielgrzymkowego powstało nowoczesne centrum handlowe, a woda ze źródełka Zamzam płynie w… mekkańskich kranach.

„Mekka. Święte miasto”, to wciągający reportaż z elementami osobistych wspomnień. Historia Mekki i związanych z nią ludzi opowiedziana jest w lekki, ale bardzo rzeczowy sposób. Cenne jest to, że książka posiada aparat naukowy w postaci przypisów, indeks nazw oraz kalendarium; szkoda natomiast, że nie znajdziemy tu bibliografii. Na pewno natomiast wartościowe dla czytelnika są również zdjęcia zamieszczone wewnątrz książki.

Dzieło Sardara jest pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych islamem: jego historią i współczesnością. Zachęcam do lektury!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Karolina Wanda Olszowska
Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studentka IV roku turkologii na tej samej uczelni. Intersuję się szczególnie historią, kulturą, literaturą oraz dyplomacją krajów turkijskich, szczególnie Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy