Autor: Reklama
Tagi: Multimedia, Pełne średniowiecze, Późne średniowiecze, Reklamy
Opublikowany: 2021-07-22 05:58
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Zielony Rycerz. Green Knight”: Dev Patel w walce z własnym ego. W kinach od 30 lipca!

„Zielony Rycerz. Green Knight”, wielkie widowisko oparte na jednym z najbardziej oryginalnych i wieloznacznych wątków arturiańskich, który do dziś podlega szerokim interpretacjom, na polskich ekranach pojawi się równolegle z premierą światową. W kinach film będzie można oglądać już od 30 lipca. Zobaczcie zwiastun i plakat filmu!

Po honor i chwałę. To dla nich żyje rycerz.

„Pan Gawen i Zielony Rycerz” – taki tytuł nosił w polskim tłumaczeniu poemat, który zainspirował reżysera i scenarzystę Davida Lowery’ego („Mój przyjaciel smok”).

– Zaintrygował mnie koncept młodego człowieka angażującego się w na pozór absurdalny zakład, w którym ceną wygranej była utrata życia – tłumaczył twórca.

W Sir Gawaina, który przezwycięża słabości i staje się wzorem rycerza, wcielił się Dev Patel („Slumdog. Milioner z ulicy”). Aktor dodał tej postaci wiele charakterystycznego dla siebie łobuzerskiego wdzięku:

– Pomyślałem, że pośród wielu jego wątpliwych zachowań – musi być w nim coś, co sprawi, że będziemy kibicować mu w tych przeciwnościach – mówił.

Mając Patela w roli głównej, Lowery pokazał Gawaina jako bohatera, który przechodzi głęboką przemianę. Dążąc ku dojrzałości, Gawain nieraz upada, ale w końcu wychodzi z opresji obronną ręką i – choć wywodzi się ze średniowiecznego poematu – nietrudno jest nam się z nim utożsamić.

Legendy arturiańskie to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Rycerski etos i starcie wartości przybierają na ekranie atrakcyjne formy, a kostiumowe, przygodowe kino gwarantuje widowiskowość. Tym razem David Lowery („Ghost Story”) zmierzył się z wątkiem znanym ze średniowiecznego poematu, który w Polsce ukazał się pod tytułem „Pan Gawen i Zielony Rycerz”. W roli głównej, sir Gawaina, obsadził Deva Patela („Slumdog. Milioner z ulicy”), aktora słynącego z łotrzykowskiego wdzięku, którym nasyca grane przez siebie postaci. Patelowi scenariusz od razu przypadł do gustu:

– Przemawiała do mnie idea walki z własnym ego i odkrywanie, co to znaczy być szlachetną, prawdomówną istotą ludzką. W dodatku scenariusz Davida, podobnie jak poemat, ma magiczny rytm – mówił.

Forum Film, prawa zastrzeżone
Forum Film, prawa zastrzeżone

„Zielony Rycerz. Green Knight”, ekscytująca opowieść o czasach, kiedy honor był wszystkim, a życie bez honoru niczym, oparta jest na rozsławionej przez J.R.R. Tolkiena legendzie o Rycerzach Okrągłego Stołu.

Forum Film, prawa zastrzeżone
Forum Film, prawa zastrzeżone

W sieci pojawiły się już pierwsze opinie, które są dla dzieła Lowery’ego bardzo pozytywne. „Jestem wręcz opętana tym filmem” – przyznaje dziennikarka „Vanity Fair”. „Absolutnie hipnotyzujący” – zachwyca się jej koleżanka po piórze ze „Screen Rant”. „Dev Patel jest fantastyczny” – napisał z kolei redaktor naczelny „Collidor”.

Z Patelem w roli głównej, Lowery mógł pokazać bohatera, który przechodzi głęboką przemianę. Dążąc ku dojrzałości, Gawain nieraz upada, ale w końcu wychodzi z opresji obronną ręką i – choć wywodzi się ze średniowiecznego poematu – nietrudno jest się z nim utożsamić.

Przygotowując się do roli, Patel przeszedł intensywny trening jeździecki. Pod koniec zimowych zdjęć w Irlandii mężczyzna i jego koń byli już nierozłączni! Devowi Patelowi partnerują m.in. Alicia Vikander („Tomb Raider”, „Jason Bourne”), Joel Edgerton (który grał sir Gawaina w filmie Antoine'a Fuqui z 2004 roku „Król Artur”) i Ralph Ineson („Gra o tron”).

Forum Film, prawa zastrzeżone
Forum Film, prawa zastrzeżone

Niespodziewane przybycie tytułowego Zielonego Rycerza na zamek Camelot zakłóca świętowanie Bożego Narodzenia na królewskim dworze. Gigantycznej postury, szmaragdowoskóry nieznajomy rzuca wyzwanie królowi Arturowi i jego rycerzom. Odpowiada na nie Sir Gawain (Patel), młody i porywczy siostrzeniec Artura. Pojedynek z tajemniczym olbrzymem, któremu niestraszne jest nawet pozbawienie go głowy, okaże się dla śmiałka ostatecznym sprawdzianem charakteru, odwagi i prawości.

Forum Film, prawa zastrzeżone
Forum Film, prawa zastrzeżone

Po sukcesach „Midsommar. W biały dzień” i „Lighthouse”, studio A24 poszło za ciosem i zaproponowało współpracę Davidowi Lowery’emu, wizjonerskiemu twórcy świetnie przyjętego „Gentlemana z rewolwerem”. Owocem tej współpracy jest całkowicie autorska, przykuwająca oko nowa wersja klasycznej rycerskiej epopei.

Forum Film, prawa zastrzeżone
Forum Film, prawa zastrzeżone

O twórcy filmu

David Lowery (reżyseria i scenariusz): amerykański reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w Alamedzie, Milwaukee, 26 grudnia 1980 roku. Od siódmego roku życia mieszkał w Teksasie. Sukces odniósł filmami „Mój przyjaciel smok” (2016) oraz „A Ghost Story” („Ghost Story”, 2017). Jego żoną jest reżyserka i aktorka Augustine Frizzell („The Last Letter from Your Lover”, serial „Euforia”).

„Zielony Rycerz. Green Knight” w kinach już od 30 lipca!

Więcej informacji o filmie: LINK

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy