Ziemia odsłoniła dawny Rzeszów – drewnianą ulicę, kosztowności, ludzkie kości...

opublikowano: 2018-04-13 07:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Fragmenty starej, drewnianej nawierzchni ulicy pochodzącej prawdopodobnie z XVII wieku, a także biżuterię, ceramikę, monety, podkowy, kości - w tym także ludzkie – odkryli archeolodzy w centrum Rzeszowa.
REKLAMA

Prace archeologiczne na ulicy Kościuszki prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Rozpoczęto je w połowie stycznia 2018 r. w związku z planowanym na maj remontem ulicy. Zakończenie wykopalisk planowane jest na drugą połowę kwietnia.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Paweł Kocańda z fundacji, dotychczas wyeksplorowano cztery wykopy, zlokalizowane w różnych punktach ulicy.

„We wszystkich natrafiono na cenne pozostałości dawnego, starego Rzeszowa. Są to przede wszystkim relikty starej, drewnianej nawierzchni, składającej się z od trzech do pięciu poziomów belek, ułożonych w poprzek lub wzdłuż ulicy. Są to najprawdopodobniej deski pochodzące z drzew iglastych” – mówił Kocańda.

Zabudowa Starego Rynku w Rzeszowie (fot. Daniel.zolopa, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Jego zdaniem najokazalszym okazał się fragment nawierzchni o długości prawie 18 metrów i szerokości sięgającej miejscami dwóch metrów, ułożony na wschód od dzwonnicy kościoła farnego. Składa się on z trzech poziomów belek, których długość to 2-3 metry, a pod warstwą drewna znajduje się utwardzająca podsypka z kamieni i cegieł.

W pobliżu, na głębokości około półtora metra, odkryto pozostałości prawdopodobnie starego, drewnianego rynsztoka, zbudowanego z wydrążonych pni, posadowionych na drewnianych kołkach.

Ponadto podczas wykopalisk naukowcy natrafili na ceramikę, w tym bogato malowane talerze i misy, liczne zabytki metalowe i skórzane, takie jak monety, gwoździe, podkowy, elementy strojów i pasa, np. klamry, aplikacje, guziki, oraz skórzane części uprzęży końskiej. Artefakty te – podobnie jak drewnianą nawierzchnię ulicy i rynsztok – archeolodzy datują na XVII stulecie.

Wśród odkopanych zabytków znalazła też siekiera czy topór, pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku. Kocańda zastrzegł, że więcej informacji m.in. na temat wieku odkrytych przedmiotów będzie można podać po przeprowadzeniu analiz i odczyszczeniu.

W wykopaliskach archeolodzy odkryli też bardzo dużo kości, głównie zwierzęcych, ale znalazły się też pojedyncze kości ludzkie, co może wskazywać, że przed wiekami był w tym miejscu cmentarz.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Agnieszka Pipała

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone