Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, Małopolska
Pierwsza publikacja: 2019-04-21 18:00, aktualizacja: 2019-11-11 19:00
Licencja: wolna licencja

„Ziuk. Młody Piłsudski” - nowy serial Telewizji Polskiej

Trwają zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej - „Ziuk. Młody Piłsudski”, opowiadającego o młodości jednego z najbardziej znanych Polaków – marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym tygodniu ekipa filmowa kręciła kilka scen w Małopolsce.
REKLAMA
Józef Piłsudski (domena publiczna)

Przypomnijmy, że pilotażowy, 70-minutowy odcinek kostiumowego serialu wyemitowano 11 listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne odcinki obejrzymy jeszcze w 2019 roku.

Produkcja powstaje wedle scenariusza stworzonego przez Jarosława Sokoła i Ewę Wencel. Reżyseruje Jarosław Marszewski, a konsultantem historycznym jest Jan Tarczyński.

Boom na seriale historyczne

To zaledwie jeden z wielu nowych seriali realizowanych przez TVP. W ubiegłym roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zaznaczył, że stacja wprowadzi kilka nowych formatów, aby m.in. popularyzować najważniejsze wydarzenia z historii Polski, polską literaturę oraz promować zainteresowanie kulturą wysoką.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Poznamy wydarzenia z okresu młodości marszałka Piłsudskiego

Dzięki 13-odcinkowemu serialowi przybliżony zostanie mniej znany okres życia marszałka Piłsudskiego, ponieważ akcja produkcji rozpoczyna się w 1887 roku, kiedy 19-letni bohater zostaje aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Dzieje przyszłego działacza niepodległościowego poznamy aż do roku 1908 (kiedy Piłsudski ma 40 lat), czyli do momentu przeprowadzenia zuchwałej akcji ekspropriacyjnej pod Bezdanami.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Należy podkreślić, że w operacji tej uczestniczyła Organizacja Bojowa PPS dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Mówiąc w skrócie, był to napad na rosyjski pociąg pocztowy, który przewoził pieniądze z Kongresówki aż do Sankt Petersburga. Łup przeznaczono m.in. na wsparcie powstających w Galicji polskich organizacji wojskowych.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Serial „Ziuk. Młody Piłsudski”: sceny w Chabówce

Zdjęcia do serialu cały czas trwają. Ostatnio realizowano je w Małopolsce. Ekipa filmowa gościła w Hotelu Wiosna Spa&Wellnes w Rabce-Zdroju. Wśród hotelowych gości byli m.in. aktorzy tacy jak: Grzegorz Otrębski (Józef Piłsudzki) i Grzegorz Daukszewicz (Aleksander Prystor) oraz Jan Butruk.

Jak udało nam się dowiedzieć, kręcono wówczas sceny w Chabówce, gdzie znajduje się Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni. To miejsce warte odwiedzenia i słynące z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdują się m.in.: parowóz tendrzak TKb-1479, parowóz Tw12-12 budowy austriackiej z 1920 roku, parowóz pospieszny Pt31-64 z 1938 roku, czy parowóz towarowy Ty37-17 – także z 1939 roku oraz parowóz towarowy TKt1-63 z 1916 roku.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Kiedy serial zostanie wyemitowany w telewizji? Tego jeszcze nie wiemy. Można jednak przypuszczać, że prawdopodobnie znajdzie się w jesiennej ramówce.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)
POLECAMY

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy