Opublikowano
2019-04-21 20:00
Licencja
Wolna licencja

„Ziuk. Młody Piłsudski” - nowy serial Telewizji Polskiej

Trwają zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej - „Ziuk. Młody Piłsudski”, opowiadającego o młodości jednego z najbardziej znanych Polaków – marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym tygodniu ekipa filmowa kręciła kilka scen w Małopolsce.


Józef Piłsudski (domena publiczna)

Przypomnijmy, że pilotażowy, 70-minutowy odcinek kostiumowego serialu wyemitowano 11 listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne odcinki obejrzymy jeszcze w 2019 roku.

Produkcja powstaje wedle scenariusza stworzonego przez Jarosława Sokoła i Ewę Wencel. Reżyseruje Jarosław Marszewski, a konsultantem historycznym jest Jan Tarczyński.

Boom na seriale historyczne

To zaledwie jeden z wielu nowych seriali realizowanych przez TVP. W ubiegłym roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zaznaczył, że stacja wprowadzi kilka nowych formatów, aby m.in. popularyzować najważniejsze wydarzenia z historii Polski, polską literaturę oraz promować zainteresowanie kulturą wysoką.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Poznamy wydarzenia z okresu młodości marszałka Piłsudskiego

Dzięki 13-odcinkowemu serialowi przybliżony zostanie mniej znany okres życia marszałka Piłsudskiego, ponieważ akcja produkcji rozpoczyna się w 1887 roku, kiedy 19-letni bohater zostaje aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Dzieje przyszłego działacza niepodległościowego poznamy aż do roku 1908 (kiedy Piłsudski ma 40 lat), czyli do momentu przeprowadzenia zuchwałej akcji ekspropriacyjnej pod Bezdanami.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Józef Piłsudski – terrorysta mimo woli

Czytaj dalej...

Należy podkreślić, że w operacji tej uczestniczyła Organizacja Bojowa PPS dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Mówiąc w skrócie, był to napad na rosyjski pociąg pocztowy, który przewoził pieniądze z Kongresówki aż do Sankt Petersburga. Łup przeznaczono m.in. na wsparcie powstających w Galicji polskich organizacji wojskowych.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Serial „Ziuk. Młody Piłsudski”: sceny w Chabówce

Zdjęcia do serialu cały czas trwają. Ostatnio realizowano je w Małopolsce. Ekipa filmowa gościła w Hotelu Wiosna Spa&Wellnes w Rabce-Zdroju. Wśród hotelowych gości byli m.in. aktorzy tacy jak: Grzegorz Otrębski (Józef Piłsudzki) i Grzegorz Daukszewicz (Aleksander Prystor) oraz Jan Butruk.

Jak udało nam się dowiedzieć, kręcono wówczas sceny w Chabówce, gdzie znajduje się Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni. To miejsce warte odwiedzenia i słynące z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdują się m.in.: parowóz tendrzak TKb-1479, parowóz Tw12-12 budowy austriackiej z 1920 roku, parowóz pospieszny Pt31-64 z 1938 roku, czy parowóz towarowy Ty37-17 – także z 1939 roku oraz parowóz towarowy TKt1-63 z 1916 roku.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Kiedy serial zostanie wyemitowany w telewizji? Tego jeszcze nie wiemy. Można jednak przypuszczać, że prawdopodobnie znajdzie się w jesiennej ramówce.

Skansen Taboru Kolejowego (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Zniesmaczony |

O mój Boże...kolejna produkcja o Piłsudskim. Ileż można? Ktoś kiedyś powiedział że po 1989 roku w Polsce stawia się pomniki tylko dwóm osobom - Papieżowi i Piłsudskiemu (no, w ostatnich latach z wiadomych względów doszła jeszcze trzecia osoba). Nie dość że produkcji dokumentalnych/paradokumentalnych czy parahistorycznych jest od zatrzęsienia, to jeszcze wsadzamy Marszałka na kolejną Kasztankę slabej mizernej produkcji. Jeśli już jakieś czynniki decyzyjne (brzmi jak nomenklatura z czasów słusznie minionych) zdecydowała się powtórnie wskrzesić kult Wodza, to niech to na Boga zrobi chociaż porządnie. Obawiam się jednak że to będzie kolejny gniot z cyklu "Historia Roja" (tak spartolić produkcyjnie historię to trzeba się naprawdę postarać), czy tez inne wspaniałe cudo rodzimej kinematografii kostiumowej "Wojenne dziewczyny" (o mój rozmary....o mój Boże co za chała). Do kogo są adresowane te wszystkie gnioty? Czy ktokolwiek zadał sobie to pytanie?? Kuleje wszystko - scenariusz, produkcja, akcja wlecze się jak flaki w oleju w przedwojennej knajpie, aktorstwo drętwe jak pal który rozerwał Tuhaj-Beja... tak się nie robi dziś żadnych produkcji! Utknęliśmy gdzieś mentalnie w latach 80. i za nic nie chcemy wyściubić nosa z tego retro kokonu kiczowatych produkcji. Zamiast robić te wszstkie gnioty zróbcie jeden DOSŁOWNIE JEDEN przywoity film w którym wszystko będzie się trzymało kupy. Bo młodsi w erze Netflixa na te seriale nie spojrzą, starsi usną w trakcie czołówki. Pozdrawiam i czekam na komentarze w stylu "Tobie to pewnie najlepiej się podobają komusze seriale hehehe stary ubeku iks de..."Odpowiedz

Gość: KARIM. |

@ Gość: Zniesmaczony Oglądałem Historię Roja podczas premiery w kinie, miałem duże nadzieje co do tego filmu, mimo że wiedziałem o ograniczonym budżecie filmu, bardzo się zawiodłem po obejrzeniu, jednak jeżeli chodzi o serial o Piłsudskim to po 1 odcinku jestem pozytywnie zaskoczony i czekam na kolejne.Odpowiedz

Gość: Realistaa |

Taaa Kurski i kultura wysoka. Koń by się uśmiał.Odpowiedz

Gość: kTn |

"zuchwałej akcji ekspropriacyjnej" - złodziejstwo, krótko mówiąc. A po złodziejstwie ucieczka z pola bitwy warszawskiej 1920. Strugają wam tu bohatera i męża opatrznościowego z tchórza-socjalisty-złodzieja. W 1917 Niemcy wysłali Lenina pociągiem do Petersburga, żeby tam robił krecią robotę. A w 1918 wysłali Piłsudskiego pociągiem do odrodzonej Polski. Żeby pomóc Polakom, prawda?Odpowiedz

Gość: Kj |

PILSUDSKI byl geniuszem i mężem opatrznosciowym. Nie lubisz, rozumiem, wy moskale dostaliscie od niego po brudnych tylkach...Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org