„Ziuk. Młody Piłsudski” - nowy serial Telewizji Polskiej
Przypomnijmy, że pilotażowy, 70-minutowy odcinek kostiumowego serialu wyemitowano 11 listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne odcinki obejrzymy jeszcze w 2019 roku.
Produkcja powstaje wedle scenariusza stworzonego przez Jarosława Sokoła i Ewę Wencel. Reżyseruje Jarosław Marszewski, a konsultantem historycznym jest Jan Tarczyński.
Boom na seriale historyczne
To zaledwie jeden z wielu nowych seriali realizowanych przez TVP. W ubiegłym roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zaznaczył, że stacja wprowadzi kilka nowych formatów, aby m.in. popularyzować najważniejsze wydarzenia z historii Polski, polską literaturę oraz promować zainteresowanie kulturą wysoką.
Poznamy wydarzenia z okresu młodości marszałka Piłsudskiego
Dzięki 13-odcinkowemu serialowi przybliżony zostanie mniej znany okres życia marszałka Piłsudskiego, ponieważ akcja produkcji rozpoczyna się w 1887 roku, kiedy 19-letni bohater zostaje aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Dzieje przyszłego działacza niepodległościowego poznamy aż do roku 1908 (kiedy Piłsudski ma 40 lat), czyli do momentu przeprowadzenia zuchwałej akcji ekspropriacyjnej pod Bezdanami.
Należy podkreślić, że w operacji tej uczestniczyła Organizacja Bojowa PPS dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Mówiąc w skrócie, był to napad na rosyjski pociąg pocztowy, który przewoził pieniądze z Kongresówki aż do Sankt Petersburga. Łup przeznaczono m.in. na wsparcie powstających w Galicji polskich organizacji wojskowych.
Serial „Ziuk. Młody Piłsudski”: sceny w Chabówce
Zdjęcia do serialu cały czas trwają. Ostatnio realizowano je w Małopolsce. Ekipa filmowa gościła w Hotelu Wiosna Spa&Wellnes w Rabce-Zdroju. Wśród hotelowych gości byli m.in. aktorzy tacy jak: Grzegorz Otrębski (Józef Piłsudzki) i Grzegorz Daukszewicz (Aleksander Prystor) oraz Jan Butruk.
Jak udało nam się dowiedzieć, kręcono wówczas sceny w Chabówce, gdzie znajduje się Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni. To miejsce warte odwiedzenia i słynące z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdują się m.in.: parowóz tendrzak TKb-1479, parowóz Tw12-12 budowy austriackiej z 1920 roku, parowóz pospieszny Pt31-64 z 1938 roku, czy parowóz towarowy Ty37-17 – także z 1939 roku oraz parowóz towarowy TKt1-63 z 1916 roku.
Kiedy serial zostanie wyemitowany w telewizji? Tego jeszcze nie wiemy. Można jednak przypuszczać, że prawdopodobnie znajdzie się w jesiennej ramówce.
Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!
Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!
Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/