Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

opublikowano: 2019-07-07 13:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Na wieczną wartę odszedł Józef Łukaszewski, pseudonim „Czajka”, jeden z ostatnich żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Porucznik zmarł 26 czerwca w wieku 98 lat.
REKLAMA
(fot. ze zbiorów Muzeum AK w Krakowie).

Msza żałobna została odprawiona piątek, 31 czerwca, o godz. 13 w kościele pod wezwaniem Świętej Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Kochanowskiego w Chełmie. Porucznik Łukaszewski spoczął na cmentarzu komunalnym w Chełmie.

Łukaszewski urodził się 20 kwietnia 1921 roku w Wierzbicznie, położonym w gminie Turzysk, w powiecie Kowel, w woj. wołyńskim. W 1943 roku wstąpił do oddziałów samoobrony powołanej przez ludność polską na Wołyniu podczas rzezi dokonywanej przez UPA. Przydzielono go do oddziału legendarnego Władysława Czermińskiego pseud. „Jastrząb”. Później uczestniczył m.in. w obronie Kupiczowa, zamieszkanego prze czeskich osadników, którzy zwrócili się do Jastrzębia o ochronę przed atakami UPA.

W 1944 roku został wcielony do Gromady, będącej jedną z jednostek 27. Wołyńskiej Dywizja Piechoty Armii Krajowej. Podczas akcji „Burza” brał udział w walkach o Turzysk. Walczył też o Czmykos, Stawki i Staweczki. Tam też został ranny. Po zakończeniu wojny nie miał łatwego życia. Podjął pracę jako szewc. W 1946 roku aresztowano go i osadzono w więzieniu UB w Hrubieszowie. Oskarżono go o udział w walkach 27. WDP AK. W Hrubieszowie torturowano go i przesłuchiwano. Po zwolnieniu wrócił do Buśna, gdzie założył rodzinę. Zajął się prowadzeniem dużego gospodarstwa rolnego. W latach 70-tych przeniósł się do Chełma.

Źródła:

www.radiobonton.pl, www.supertydzien.pl, Facebook

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone