Zmierzch i upadek samurajów [Video]

opublikowano: 2024-02-06 14:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od drugiej połowy XII w. samurajowie stali się dominującą klasą polityczną, posiadającą znaczną władzę i przywileje. Z wojowników na służbie feudalnych właścicieli ziemskich stali się wpływowymi zarządcami i administratorami, lecz ich potęga załamała się w XIX w. O początku końca ery samurajów i przyczynach ich upadku opowiada „The Armchair Historian”.
REKLAMA
Samurajowie. Ilustracja z XVI w. 

Ich początki sięgają VIII w., kiedy cesarz Kōtoku wydał oparty na prawie chińskim kodeks Taihō. Według tego dokumentu niższych rangą urzędników cesarskich nazywano samurajami. Dopiero w drugiej połowie XII w. tym terminem zaczęto określać klasę wyszkolonych wojowników, którzy zdobywali coraz większą władzę i przywileje.

Wraz z końcem okresu Kamakura (1185–1333) samurajowie zdominowali scenę polityczną i militarną feudalnej Japonii. W okresie Muromachi (1338–1573) rozkwitała samurajska kultura. Powstało wówczas wiele słynnych tradycji, takich jak ceremonia parzenia herbaty, które przetrwały do dziś. Samuraj stał się wojownikiem, który przestrzegał surowych zasad postępowania, stawiających honor i lojalność ponad życie. W późniejszym okresie te normy zostały sformalizowane w postaci kodeksu bushidō.

Pod rządami szogunatu Tokugawów (1603–1868) nastał czas pokoju. Samurajowie zaczęli przekształcać się w urzędników cywilnych i zarządców, a rozwój gospodarki kupieckiej oraz kultury miejskiej zaczął wypierać styl życia dawnych wojowników. Pogarszała się także sytuacja ekonomiczna samurajskich rodzin. XIX w. przyniósł dalsze zmiany, które ostatecznie doprowadziły do tzw. restauracji Meiji. Samurajowie utracili swoją pozycję i przywileje, a w 1871 r. feudalizm został w Japonii oficjalnie zniesiony.

Jak i dlaczego doszło do upadku wojowników, którzy do dzisiaj są jednym z najważniejszych symboli japońskiej historii i kultury opowiada „The Armchair Historian".

Zobacz film tutaj:

Chcesz dowiedzieć się więcej o samurajach?

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone