Zniszczone polskie groby w Anglii. Część z nich należała do weteranów II wojny światowej [AKTUALIZACJA]

opublikowano: 2018-03-12, 09:53
wolna licencja
Choć pierwsze informacje mówiły o nieznanych sprawcach, którzy mieli zdewastować cmentarz, to według najnowszych doniesień za zniszczenia odpowiada burza.
reklama

O sprawie jako pierwszy poinformował profil British Poles na Twitterze. Na zamieszczonych w serwisie społecznościowym zdjęciach widać połamane i porozbijane krzyże. Lokalne władze zapewniły, że zrobią wszystko, by odnaleźć sprawców i wymierzyć im karę.

British Poles donosi również, że 17 marca (sobota) na cmentarzu spotkają się polscy i brytyjscy wolontariusze w celu uprzątnięcia cmentarza i naprawienia wyrządzonych szkód.

Władysław Sikorski wraz z Winstonem Churchillem na przeglądzie polskiego wojska w 1943 roku (domena publiczna).

Cmentarz Blockley Station Road to miejsce spoczynku 122 Polaków – żołnierzy oraz tzw. dipisów (od angielskiego wyrażenia displaced persons), czyli osób, które w wyniku II wojny światowej znalazły się poza ojczyzną i odnalazły azyl w innym kraju.

reklama

[AKTUALIZACJA 12:30]

Choć początkowo pojawiła się informacja, że groby zostały zdewastowane, to wedle najnowszych doniesień za uszkodzone groby odpowiada burza, która przeszła nad cmentarzem:

Polskie Siły Zbrojne w Wielkiej Brytanii zostały sformowane w 1940 r. po klęsce Francji. Szacuje się, że znalazło się tam wówczas ponad 25 000 polskich żołnierzy.

Źródła: tvp.info, fakty.interia.pl, profil British Poles na Twitterze, profil British Poles na Facebooku, sejmlog.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone