Zobacz starożytne Pompeje w 3D

opublikowano: 2016-10-11 21:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Szwedzcy archeolodzy zapraszają na przechadzkę po domu Caeciliusa Iucundusa - zamożnego mieszkańca starożytnych Pompejów.
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund pracują nad cyfrową rekonstrukcją jednego z domów w starożytnych Pompejach. Projekt ma przedstawić życie codzienne w mieście, zanim wybuch Wezuwiusza przysypał je warstwą lawy i popiołu.

Perystyl z ogrodem w domu pompejańskich kupców, Wettiuszów (domena publiczna)

Przejdź do animacji 3D, przedstawiającej dom w Pompejach

Zespół badaczy do rekonstrukcji wykorzystuje zarówno tradycyjne metody archeologiczne, jak i najnowocześniejsze rozwiązania – laserowe skanowanie terenu i analizowanie powierzchni przy użyciu dronów.

Przez połączenie tych technik jesteśmy w stanie przedstawić Pompeje dokładniej, niż było to kiedykolwiek możliwe
- mówi Nicolo Dell’Unto, archeolog biorący udział w projekcie.

Aktualnie naukowcy zrekonstruowali dom, który 2000 lat temu zamieszkiwał Caecilius Iucundus – zamożny mieszkaniec Pompejów. Zachowane do dziś woskowe tabliczki pozwalają nam rzucić okiem na codzienne interesy Iucundusa. Wiele zapisków dotyczy sprzedaży i kupna rozmaitych dóbr (w tym niewolników). Badacze przypuszczają, że Iucundus pracował jako pośrednik między handlującymi stronami.

Najciekawsza jest jednak animacja 3D, pozwalająca zwiedzić zakamarki domu Iucundusa. Obszerny przedpokój świadczy, że pośrednik często przyjmował gości. W domu znalazło się też miejsce na pomieszczenia, w których kobiety zajmowały się tkactwem. Siedziba Iucundusa została zrekonstruowana z niezwykłą dokładnością. Można przyjrzeć się nawet dekorowanemu ołtarzowi, na którym przedstawiono sceny z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Pompejach 17 lat przed wybuchem Wezuwiusza.

Oczywiście detali i smaczków jest więcej, ale podróż po domu Caeciliusa Iucundusa najlepiej odbyć samemu. Kliknij tu, aby przejść do animacji 3D!

Źródło: livescience.com

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone