Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Starożytna Grecja i świat hellenistyczny
Opublikowany: 2016-10-11 21:31
Licencja: wolna licencja

Zobacz starożytne Pompeje w 3D

Szwedzcy archeolodzy zapraszają na przechadzkę po domu Caeciliusa Iucundusa - zamożnego mieszkańca starożytnych Pompejów.
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund pracują nad cyfrową rekonstrukcją jednego z domów w starożytnych Pompejach. Projekt ma przedstawić życie codzienne w mieście, zanim wybuch Wezuwiusza przysypał je warstwą lawy i popiołu.

Perystyl z ogrodem w domu pompejańskich kupców, Wettiuszów (domena publiczna)

Przejdź do animacji 3D, przedstawiającej dom w Pompejach

Zespół badaczy do rekonstrukcji wykorzystuje zarówno tradycyjne metody archeologiczne, jak i najnowocześniejsze rozwiązania – laserowe skanowanie terenu i analizowanie powierzchni przy użyciu dronów.

Przez połączenie tych technik jesteśmy w stanie przedstawić Pompeje dokładniej, niż było to kiedykolwiek możliwe
- mówi Nicolo Dell’Unto, archeolog biorący udział w projekcie.

Aktualnie naukowcy zrekonstruowali dom, który 2000 lat temu zamieszkiwał Caecilius Iucundus – zamożny mieszkaniec Pompejów. Zachowane do dziś woskowe tabliczki pozwalają nam rzucić okiem na codzienne interesy Iucundusa. Wiele zapisków dotyczy sprzedaży i kupna rozmaitych dóbr (w tym niewolników). Badacze przypuszczają, że Iucundus pracował jako pośrednik między handlującymi stronami.

Najciekawsza jest jednak animacja 3D, pozwalająca zwiedzić zakamarki domu Iucundusa. Obszerny przedpokój świadczy, że pośrednik często przyjmował gości. W domu znalazło się też miejsce na pomieszczenia, w których kobiety zajmowały się tkactwem. Siedziba Iucundusa została zrekonstruowana z niezwykłą dokładnością. Można przyjrzeć się nawet dekorowanemu ołtarzowi, na którym przedstawiono sceny z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Pompejach 17 lat przed wybuchem Wezuwiusza.

Oczywiście detali i smaczków jest więcej, ale podróż po domu Caeciliusa Iucundusa najlepiej odbyć samemu. Kliknij tu, aby przejść do animacji 3D!

Źródło: livescience.com

POLECAMY

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy