Co wydarzyło się 1 czerwca?

opublikowano: 2016-06-01 06:57
wolna licencja
poleć artykuł:
520 lat temu Jan Olbracht wydał statuty piotrkowskie, nadające szlachcie liczne przywileje ekonomiczne i zwiększające jej władzę nad chłopstwem. Co jeszcze wydarzyło się w historii 1 czerwca? Polecamy nasz przegląd rocznic w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 1 czerwca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: Dziś oczywiście Dzień Dziecka, jedno z najradośniejszych świąt w roku! W Polsce zostało ono ustanowione w czasach stalinowskich i obchodzone je pierwszy raz w 1950 roku, w czasie kampanii wokół apelu sztokholmskiego. Komunizm starał się przedstawić jako dbający o dzieci i ich przyszłość. Z jakim skutkiem? Nie miejscu tu na takie rozważania, samo święto dawno już przestało kojarzyć się z PRL. Warto dodać, że według ONZ Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada. Zapamiętajcie również tę datę.
Sylwetka: 400 lat temu zmarł Ieyasu Tokugawa, japoński feudał, polityk, jeden ze zjednoczycieli Japonii w trudnym XVI wieku. W bitwie pod Sekigaharą z 21 października 1600 roku pokonał wojska innych możnych i zdobył decydującą władzę, którą jego dynastia, sprawująca funkcję szoguna, dzierżyła przez kolejne 250 lat, aż do odnowienia władzy cesarskiej w epoce Meiji. Ta epoka w historii Japonii nosi nazwę epoki Edo i charakteryzuje się osłabieniem władzy królewskiej oraz zamknięciem się na kontakty z Europą. Historia Japonii nie jest dobrze znana w Polsce, dlatego dzisiejsza rocznica jest dobrą okazją do przybliżenia jej sobie, do czego zachęcamy.
Z archiwum Histmaga: 1 czerwca 1283 roku król Neapolu i Sycylii Karol I Andegaweński oraz król Aragonii Piotr III Wielki mieli spotkać się w Bordeaux na pojedynku, który miał zadecydować o władzy nad Sycylią. Ostatecznie jednak każdy z nich przybył na miejsce o innej porze dnia i tym samym ogłosił swoje zwycięstwo. Karol I, młodszy brat króla Francji, był założycielem ważnej dynastii, która w XIII i XIV wieku odegrała dużą rolę w Europie. Jego biografię przybliżyła na naszych łamach Monika Juzepczuk

Video historia: 1 czerwca 1950 roku Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych ogłosiło, że amerykańskie samoloty zrzuciły do Bałtyku stonkę ziemniaczaną, która miała rozplenić się w Polsce, zaatakować pola i przeszkodzić w budowie socjalizmu. Dziś taka wizja imperialistycznego ataku na Polskę Ludową może budzić zdziwienie lub uśmiech. Wówczas jednak była to typowa stalinowska zagrywka, mająca na celu wzbudzenie niechęci do Zachodu i mobilizująca społeczeństwo do działań wskazanych przez władzę. Jak wyglądała cała kampania pokazuje kronika PKF z tego okresu:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone