Co wydarzyło się 11 lipca?

opublikowano: 2016-07-11 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
73 lata temu sotnie UPA dokonały jednej ze swoich najkrwawszych zbrodni. Co jeszcze wydarzyło się 11 lipca? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 11 lipca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 73 lata temu ludobójstwo na Wołyniu sięgnęło apogeum. Oddziały UPA przystąpiły do skoordynowanych ataków na blisko 100 miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków. Nasilenie napaści nieprzypadkowo zaplanowano na niedzielę. Oprawcy chcieli wykorzystać fakt, że ludność gromadzić się będzie w kościołach. Część zbrodni miało miejsce w świątyniach. Mordów dokonywano ze szczególnym okrucieństwem, a ofiary torturowano. Do eksterminacji przyłączało się ukraińskie chłopstwo. W lipcu 1943 roku UPA napadła łącznie na 520 miejscowości i zamordowała ponad 10 tys. Polaków.
Sylwetka: 240 lat temu James Cook, angielski żeglarz i odkrywca, wypłynął w swą trzecią wyprawę dookoła świata. W trakcie pierwszej z nich zdobył Wyspy Towarzystwa na Oceanie Spokojnym, spenetrował tereny Melanezji oraz Nowej Zelandii, dotarł też do wybrzeży Australii. Jego kolejna podróż przyniosła światu odkrycie Nowej Kaledonii, archipelagu Fidżi, wysp Polinezji, Georgii Południowej oraz Sandwicha Południowego. Ostatnia wyprawa Cooka miała na celu odnalezienie przejścia z Pacyfiku na Atlantyk. Żeglarz dotarł w jej trakcie m.in. do wybrzeży Alaski oraz na Hawaje, gdzie w wieku 51 lat zginął w potyczce z tubylcami.
Z archiwum Histmaga: 359 lat temu wojska Rzeczypospolitej, wspierane przez jazdę cesarską oraz Tatarów, rozbiły armię siedmiogrodzką pod Magierowem. Siłami polskimi dowodził w tej bitwie Stefan Czarniecki, którego sylwetkę przybliża w swoim tekście Maciej Adam Pieńkowski.

Video historia:

39 lat temu pastor Martin Luther King został pośmiertnie odznaczony Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem USA. Z tej okazji przypominamy jego najsłynniejsze wystąpienie:

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone