Co wydarzyło się 16 marca?

opublikowano: 2017-03-16 05:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 496 lat temu ekspedycja Ferdynanda Magellana odkryła Filipiny. Co jeszcze wydarzyło się 16 marca? Zapraszamy do lektury naszego porannego przeglądu rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 16 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: na Łotwie obchodzony jest nieoficjalny Dzień Pamięci o Łotewskich Legionistach. Upamiętnia on żołnierzy Legionu Łotewskiego, który wszedł w skład łotewskiej dywizji Waffen SS. Święto narodziło się w latach 90. i miało przez kilka lat status państwowego, jednak w 2000 r. zostało zniesione. Od tej pory obchody mają charakter niezależny. Towarzyszą im liczne kontrowersje – żołnierze łotewscy byli w końcu członkami organizacji uznanej za zbrodniczą, a według wielu opinii mają na sumieniu własne przestępstwa, jednocześnie zaś walczyli o niepodległość Łotwy.
Sylwetka: swoje 64 urodziny obchodzi Richard Stallman, amerykański informatyk i haker. Pracował na MIT i był związany z rozwijającą się wówczas kulturą hakerską, zakładającą współpracę i dzielenie się swoją pracą. Pod wpływem komercjalizacji programowania, rozkładu kultury hakerskiej i prób objęcia patentem istniejącego oprogramowania postanowił rozwijać ruch tzw. wolnego oprogramowania. Był twórcą systemu operacyjnego GNU oraz fundacji Free Software Foundation. Jest jedną z twarzy ruchu na rzecz wolnego dostępu do kodu informatycznego i używania licencji copyleft .
Z archiwum Histmaga: 496 lat temu ekspedycja Ferdynanda Magellana odkryła Filipiny. Jak się jednak okazało, dla organizatora pierwszego udanego rejsu dookoła świata odkrycie to zakończyło się tragicznie – zginął z rąk władcy Mactanu Lapu Lapu .

Muzyka z Histmag.org: 16 marca 1944 roku w ZSRR z przekształcenia 1. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR powstała 1. Armia Polska w ZSRR dowodzona przez Zygmunta Berlinga. To ona latem tego samego roku została przekształcona w 1. Armię WP, stanowiąc trzon sił zbrojnych „Polski lubelskiej” i zaczątek Ludowego Wojska Polskiego. Ze względu na swoją rolę polityczną wojsko to znajduje się dziś na uboczu oficjalnej pamięci, jednocześnie zaś jej żołnierze zasługują na szacunek jako walczący o Polskę. Z tej okazji przypominamy Marsz 1. Korpusu, zaczynającą się od frazy „Spoza gór i rzek...” pieśń Armii Berlinga:

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone