Co wydarzyło się 18 lipca?
224 lata temu wojska Tadeusza Kościuszki stawiły Rosjanom zaciekły opór pod Dubienką. A co jeszcze wydarzyło się 18 lipca? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
reklama
Co wydarzyło się 18 lipca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!
***
Rocznica na dziś: 224 lata temu Polacy starli się z Rosjanami pod Dubienką. Korpus Tadeusza Kościuszki stanął do walki naprzeciw pięciokrotnie liczniejszemu przeciwnikowi, zadając mu przy tym duże straty, a następnie wycofał się w uporządkowanym szyku, zachowując zdolność bojową. Skuteczna obrona stała się możliwa między innymi dzięki fortyfikacjom polowym, których mistrzem wznoszenia był polski dowódca. Kościuszko miał duże doświadczenie inżynieryjne, w przeszłości fortyfikował m.in. West Point w USA. Wojna 1792 roku była następstwem uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zrzucenia przez Rzeczpospolitą protektoratu rosyjskiego. Pretekstu do interwencji udzielili Katarzynie II członkowie konfederacji targowickiej.
Sylwetka: 89 lat temu urodził się Tadeusz Łomnicki, aktor teatralny i filmowy, najbardziej znany z kultowej roli pana Wołodyjowskiego w ekranizacjach dwóch części trylogii Henryka Sienkiewicza. W 1945 roku dostał się do Studia Teatralnego przy Teatrze Starym, a po zdaniu eksternistycznego egzaminu aktorskiego, rozpoczął występy na scenach w Krakowie i Katowicach. W filmie zadebiutował w 1946 roku. Trzy lata później rozpoczął pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie, z którym związany był przez kolejnych 25 lat. W 1969 roku zagrał tytułową rolę w ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz w powstałym jednocześnie serialu telewizyjnym „Przygody pana Michała”. Kreacja ta została wyróżniona Nagrodą dla Najlepszego Aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Członkostwo w KC umożliwiło Łomnickiemu założenie własnego Teatru na Woli, który prowadził od 1976 roku do wybuchu stanu wojennego, kiedy złożył legitymacją partyjną. Zmarł na atak serca na deskach teatru, w czasie prób do „Króla Leara”. Jego dorobek artystyczny obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatru TV oraz 12 reżyserii teatralnych.
Z archiwum Histmaga: 72 lata temu II Korpus Polski zdobył Ankonę. Udało mu się to osiągnąć bez ostrzału artyleryjskiego, z którego zrezygnowano w obawie przed możliwymi stratami wśród ludności cywilnej miasta. Najbardziej znaną kartą z dziejów przemarszu żołnierzy Andersa przez Półwysep Apeniński pozostaje jednak bez wątpienia zajęcie Monte Cassino, dokładnie dwa miesiące wcześniej. Na temat walk o to wzgórze dowiecie się więcej z tekstu Bartosza Janczaka , który wziął pod lupę udział 3. Dywizji Strzelców Karpackich w tej bitwie.
Film z Histmag.org Gdyby żył, obchodziłby 89 urodziny. Tadeusz Łomnicki jest dziś kojarzony przede wszystkim z niesamowitą kreacją Michała Wołodyjowskiego z trylogii Henryka Sienkiewicza. Przypominamy jedną z najbardziej znanych scen „Potopu”, w której Mały Rycerz krzyżuje szable z Kmicicem:
Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
reklama
Komentarze