Co wydarzyło się 20 czerwca?

opublikowano: 2016-06-20 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
201 lat temu powstało Królestwo Polskie, zwane potocznie Kongresówką. Co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 20 czerwca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 201 lat temu, decyzją kongresu wiedeńskiego, proklamowano w Warszawie Królestwo Polskie. Państwo to było połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim i do 1832 roku obowiązywała w nim konstytucja oktrojowana przez cara Aleksandra I. Nominalnie Kongresówka posiadała w tym czasie szeroką autonomię, w praktyce jednak liczne swobody były ograniczane przez Rosjan. Na skutek powstania listopadowego władze carskie zastąpiły konstytucję Statusem Organicznym, a także zlikwidowały Sejm i samodzielną polską armię. W dalszym ciągu konsekwentnie ograniczały autonomię Królestwa, zwłaszcza zaś po powstaniu styczniowym – zaczęto je wówczas nazywać Krajem Nadwiślańskim, włączono bezpośrednio do Rosji i zakazano używania języka polskiego w administracji.
Sylwetka: 450 lat temu urodził się Zygmunt III Waza, król Polski, wielki książę litewski oraz tytularny król Szwecji. Słynął z gorliwości w wyznawaniu wiary katolickiej i niespełnionych zapędów absolutystycznych, był zwolennikiem kontrreformacji. Na władcę Rzeczpospolitej Obojga Narodów został wybrany głównie dzięki poparciu kanclerza Jana Zamoyskiego oraz ciotki, Anny Jagiellonki. W 1593 roku koronował się na króla Szwecji, lecz utracił tron na rzecz swojego stryja, Karola IX Sudermańskiego. Spory dynastyczne stały się jedną z głównych przyczyn wojen polsko-szwedzkich. Po zwycięstwie nad siłami rosyjsko-szwedzkimi pod Kłuszynem, odrzucił propozycję bojarów rosyjskich koronowania swojego syna, królewicza Władysława, na cara. Politykę zagraniczną opierał na współdziałaniu z dynastią Habsburgów; w czasie wojny trzydziestoletniej inspirował najazd na Siedmiogród, którego wojska oblegały wówczas Wiedeń. W 1596 Zygmunt doprowadził do zawarcia unii brzeskiej i przeniósł ośrodek władzy królewskiej z Krakowa do Warszawy.
Z archiwum Histmaga: 73 lata temu rozpoczęła się bitwa o Nową Georgię. Trwająca ponad dwa miesiąca kampania zakończyła się ostatecznie zwycięstwem Amerykanów i wyparciem Japończyków z Wysp Salomona. Więcej o wojnie na Pacyfiku, zwłaszcza o działaniach Kraju Kwitnącej Wiśni w tym konflikcie, dowiecie się z tekstu Macieja Pletni.

Film z Histmag.org

41 lat temu miała miejsce premiera legendarnego filmu Szczęki. Produkcja powstała w oparciu o bestsellerową powieść Petera Benchleya pod tym samym tytułem i uczyniła z jej reżysera, Stevena Spielberga, jednego z najpopularniejszcyh twórców w Hollywood. Opowiada o polowaniu na rekina ludojada, siejącego grozę wśród turystów nadmorskiego kurortu. Na zachętę do obejrzenia filmu zamieszczamy jego – bardzo charakterystyczny – główny motyw muzyczny, skomponowany przez Johna Williamsa:

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone