Co wydarzyło się 23 marca?

opublikowano: 2017-03-23 07:28
wolna licencja
poleć artykuł:
81 lat temu doszło do rozruchów antysanacyjnych w Krakowie, wywołanych stłumieniem strajku w zakładach „Semperit”. Zginęło w nich 10 osób. Co jeszcze wydarzyło się 23 marca? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 23 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: dziś w Polsce i na Węgrzech obchodzony jest Dzień PrzyjaźniPolsko-Węgierskiej, ustanowiony uchwałami parlamentów obydwu państw w 2007 roku. Choć przyjaźnie między narodami nie są zbyt częste i trwałe, to stosunki polsko-węgierskie są wyjątkowo pozytywne: od czasów średniowiecza, gdy Ludwik Węgierski zasiadał na tronie polskim, a Władysław Warneńczyk na węgierskim, poprzez XIX wiek i rewolucję węgierską, aż po XX wiek, dobre stosunki w czasach II RP i solidarność okazaną w 1956 roku. O przyjaźni tej rozmawialiśmy kilka lat temu z dr. Jánosem Tischlerem, dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury .
Sylwetka: 216 lat temu zamordowano cara Rosji Pawła I Romanowa. Ten syn Katarzyny Wielkiej pozostaje w historii Rosji w cieniu swojej wybitnej matki, która aż do śmierci nie dopuściła go do rządów. Władzę objął w 1796 roku. Podejmował próby reformowania państwa, czym naraził się szlachcie i arystokracji. W polityce zagranicznej zaangażował się w interwencję przeciw rewolucyjnej Francji, wysyłając na Zachód wojska rosyjskie, m.in. marszałka Suworowa. Nie przyniosło to jednak większych sukcesów. Car Paweł został w marcu 1801 roku obalony przez przewrót pałacowy, który wyniósł na tron jego syna Aleksandra I. Zginął uduszony przez spiskowców.
Z archiwum Histmaga: chociaż kojarzymy ją z kwietniem, to właśnie 23 marca 1935 roku uchwalono piłsudczykowską konstytucję Polski, która utwierdzała w Polsce system autorytarny i władzę sanacji. Jak doszło do jej wprowadzenia? Pisał o tym Michał Przeperski

Muzyka z Histmag.org: dokładnie 61 lat temu ukazał się debiutancki album Elvisa Presleya zatytułowany... Elvis Presley. Otwierał go utwór Blue Suede Shoes, napisany przez Carla Perkinsa. Piosenka o zamszowych butach stała się jednym z najbardziej znanych przebojów wczesnego rock&rolla:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone