Co wydarzyło się 25 sierpnia?

opublikowano: 2016-08-25 08:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Pomiędzy 25 sierpnia a 31 października 1451 roku w Genui urodził się Krzysztof Kolumb. Co jeszcze wydarzyło się 25 sierpnia? Polecamy nasz przegląd rocznic w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 25 sierpnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice i święta na dziś: Dokładnie 417 lat temu wydano drukiem Biblię w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka; 407 lat temu Galileusz zademonstrował Wenecjanom swój pierwszy teleskop; 77 lat temu do Gdańska pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty przypłynął niemiecki szkolny okręt liniowy Schleswig-Holstein; 72 lata temu został wyzwolony Paryż; a 45 lat temu władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich.
Sylwetka: Krzysztof Kolumb prawdopodobnie urodził się w Genui w domu przy Porta dell’Olivella, pomiędzy 25 sierpnia a 31 października 1451 roku. Kolumb to europejski żeglarz, podróżnik, nawigator a także tercjarz franciszkański i co najważniejsze - odkrywca Ameryki. Ale czy Kolumb był Polakiem? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Manuelem Rosą, autorem tej kontrowersyjnej tezy.
Z archiwum Histmaga: 25 sierpnia 1912 roku w Chinach założono Partię Narodową Kuomintang. Partia ta i jej przywódca, Czang Kaj-szek, przez dwadzieścia lat rządzili Państwem Środka. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym portalu .

Video historia: Dokładnie 34 lata temu zmarła Anna German - polska piosenkarka i kompozytorka, a także aktorka. Posłuchajmy jednej z jej najsławniejszych piosenek:

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone